courses

Věk je jen číslo: aneb, když máš vizi,
můžeš pomocí technologií měnit svět

Jmenuje se František Ivan. Letos bude teprve maturovat, přesto se svým kamarádem Petrem společně tvoří webové stránky na zakázku. Seniorům pomáhá s používáním technologií. Pracuje ve firmě a rozjíždí start-up. V soutěži pro aktivní studenty Soutěž & Podnikej s Petrem zvítězili se svou aplikací. I takový může být příběh osmnáctiletého. Kdy s prací v technologiích začít? A kdy už je pozdě? 

Na začátek není nikdy příliš brzy

František Ivan začal s programováním na základní škole. Při hraní Minecraftu došel do fáze, kde potřeboval vlastní rozšíření. Pak bylo málo i tohle, a tak začal tvořit webové stránky pro Minecraft servery. V 15 letech pracoval pro firmu Etyka. Nyní, ve svých 18 letech, se svým středoškolským spolužákem Petrem Hofmanem tvoří webové stránky na zakázku. Kromě toho pracuje ve firmě WaveDigital, s. r. o. a angažuje se v neziskovém oboru, kde seniorům pomáhá s využíváním chytrých telefonů a počítačů. Své zkušenosti, dovednosti a know-how předává v kurzech Web developmentu Praha Coding School.

František (vpravo) se svým kamarádem Petrem

Vypněte hry a zkuste někde začít, jste studenti, máte větší toleranci na chyby respektuje se určitá neznalost. Získáte náskok před ostatními a navíc to skvěle vypadá v CV. 

Stačí mít vizi a tvořit něco, co bude užitečné i pro ostatní

Za své hovoří aplikace E-jednotka, kterou s Petrem přihlásili do soutěže pro aktivní studenty Soutěž & Podnikej. A vyhráli! Aplikace je stále ve vývoji a její slavnostní spuštění plánují na konec roku 2024. Cílem E-jednotky je zlepšit špatnou a nedostačující komunikaci v bytových domech napříč vlastníky, nájemníky či správci. Tento koncept má zároveň sloužit k jejich sblížení a umožnit jim mít veškeré informace o bytě a celém domě na jednom místě a přístupné odkudkoliv. 

Jestliže například kdekoli v domě nastane porucha, pomocí aplikace ji okamžitě nahlásíte a všichni průběh řešení sledují. Uleví to zároveň správcům, kteří se nemusí zabývat opakovanými stížnostmi na jeden problém. V budoucnu by si přáli, kdyby součástí aplikace byly i funkce, jako je hlasování. Tím odpadne potřeba chodit na schůze SVJ. Takovou časovou a administrativní úlevu ocení nejen správci.

A z jaké potřeby tato aplikace vzniká? Jak to, že se v hlavách těch osmnáctiletých kluků zrodila? Františkův otec pomáhá při správě domu. František byl tudíž byl odmalička svědkem toho, co to obnáší. Když jej jako dítě uchvátilo programování, chtěl tátovi pomoct a napadla jej myšlenka, jak digitalizovat poruchy (primárně s osvětlením) v bytech a domě. Společně s Petrem pak nápad rozvinuli ve druhém ročníku na střední škole, kde oba studují informační technologie. Podle nich je také dobré pracovat tam, kde je to smysluplné a výhodné. Při podnikání totiž nemá smysl strávit hodiny nad něčím, co nikdo kromě vás neocení.

Ukázka aplikace E-jednotka

Františkovi k posunu vpřed pomáhá i myšlenka, že chce od života víc

Být řadovým zaměstnancem ho neláká. Nemíní tím však to, že by zaměstnání bylo špatné. Vždyť právě díky němu se posouvá dál. Láká jej však do projektu promítnout kus sebe. A když se to povede, chce stvořit něco, co lidem pomůže. Cesta k tomu však není až tak trnitá, jak se zdá. Spousta firem má zájem i o úplné začátečníky. Ochotně jim pomohou a zaučí je. Chce to jen chtít, investovat svůj čas a být aktivní. A co by všem doporučil? „Vypněte hry a zkuste někde začít, jste studenti, máte větší toleranci na chyby a respektuje se určitá neznalost. Získáte náskok před ostatními a navíc to skvěle vypadá v CV. “

Je možné se technologie naučit i ve starším věku?

František je možná úkazem mladých a úspěšných. Proto, aby ses stal/a úspěšným, ale není rozhodující věk. Vybudovat si kariéru v IT jde i později, klidně v 50 a více letech. Rozhodující je ale touha a chuť se učit. Pomůže také vědomí, že tato časová investice se násobně zúročí. A víš, co je na tom ještě lepší? Z oboru (či oborů), kde jsi pracoval/a dosud, máš co přinést. Můžeš tak IT obohatit jiným úhlem pohledu.

IT není jenom programování

Proto, abys pracoval/a v IT, rozhodně nepotřebuješ umět programovat. Pokud je tohle právě ten odstrašující příklad, tak tě můžeme uklidnit. Svět technologií je tak rozmanitý, že v něm docela snadno najdeš své místo.

Pokud máš analytické myšlení, miluješ data a čísla, pak by se ti třeba líbilo být datovým analytikem. Zajímá tě, jak vyzrát na podvody a zločiny v online světě? Tento populární obor nabere na popularitě ještě víc s platností nového zákona. Být specialistou na kybernetickou bezpečnost nabízí obrovské benefity.

Jsi kreativní a empatický/á? Rád/a lidem nasloucháš a máš cit pro detail? Zjisti více o Web (UX/UI) designu. Na popularitě roste i umělá inteligence. Umět jí zadávat textové příkazy je umění, které ne každý ovládá. I poptávka po těchto profesionálech vzroste. Či jsi rozený/á manažer/ka? Tvé organizační dovednosti a schopnost vést kolektiv jsou neocenitelné i v tomto odvětví. Na cestě k tvé vysněné kariéře může pomoct i některý z našich kurzů.

Registration
NECHÁM SI PORADIT