courses

Back-end nebo front-end? Co si vybrat?

Pokud se o programování už nějakou chvíli zajímáte, určitě jste slyšeli mj. o pojmech front-end a back-end. V tomto článku se podíváme na to, co se za těmito pojmy skrývá. Ukážeme si, v čem se tyto dva typy programování liší a s jakými jazyky se v obou případech pracuje.

 

Při pohledu na webovou stránku vidíte výsledek práce různých specialistů (a někdy dokonce jednoho, ale o tom později). Vše, co můžete vidět na vlastní oči, je front-end, pomocí kterého vytvoříme strukturu stránky, vizuální část a dynamické funkce webu. Co nevidíte, ale co je pro fungování webu nezbytné, je back-end. A teď se na oba pojmy podíváme trochu detailněji.

 

Front-end

Abyste se mohli stát front-end programátorem, musíte se naučit kromě práce s kódem také vytvořit a přizpůsobit design stránky tak, aby byl pro návštěvníka uživatelsky příjemný. To znamená, že už při prvním pohledu bude stránka přehledná a jednoduchá, ale zároveň vizuálně atraktivní.

Nejběžnější jazyky používané pro front-end programování jsou HTML5, CSS3 a JavaScript, s těmi se budete setkávat v podstatě denně. Ale kromě programovacích jazyků budete potřebovat znát i programy, které pracují s obrázky (jako Photoshop) a umět si připravit designovou podobu stránky v kódu (např. převést barvu do HTML kódu apod.)

 

Back-end

O front-end programování se říká, že není pouze technickou, ale také kreativní prací. V tom případě bude back-end programování vyžadovat méně kreativního umění, ale více logických operací, protože back-end se stará o zásadní logiku aplikace či webové stránky. Nejčastěji se v případě back-endu jedná o práci se serverem, aplikacemi a databázemi. Zásadním úkolem programátorů back-endu je zajistit, aby web fungoval hladce a rychle, aby se například nenačítal příliš dlouho při velkém toku návštěvníků. 

Back-end programátoři obvykle používají programovací jazyky jako Java, PHP, Python nebo C#.

 

Jak se rozhodnout, jestli back-end nebo front-end?

Co tedy dělat v případě, kdy se nemůžete rozhodnout, zda být front-end nebo back-end programátorem? Nejprve si musíte položit otázku, jestli vás více láká vytvářet něco, co lidé uvidí, co má určitou viditelnou strukturu, design, kde se můžete trochu kreativně realizovat, nebo je pro vás zajímavější práce s daty a přemýšlení nad efektivním fungováním webu. Anebo je tu samozřejmě i třetí varianta. Můžete se stát full-stack programátorem a realizovat se v obou odvětvích. Full-stack programování totiž kombinuje viditelné i skryté funkce webu, takže si sami dokážete naprogramovat v podstatě celý web. 

 

Pokud stále váháte, jestli se budete cítit lépe při front-end nebo back-end programování, PŘIHLASTE se na náš kurz Web Developmentu a vyzkoušejte si práci full-stack programátora na vlastní kůži. Třeba vám to pomůže snáze se rozhodnout.

Registration
NECHÁM SI PORADIT