courses

Webdesigner nebo webdeveloper? Která profese pro tebe bude nejlepší,
zjistíš v kvízu

Tápáš, jaký je rozdíl mezi webdesignem a webdevelopmentem? Co přesně bys dělal, kdybys na takové pozici pracoval/a? Přestože tyto dvě profese spolu úzce souvisí a jsou na sobě dokonce závislé, každá z nich obnáší jiné schopnosti a dovednosti. Ať už přemýšlíš, do které z těchto dvou kurzů se zapsat nebo si chceš jen tak otestovat, pro kterou profesi se hodíš. V obou případech ti přijde k duhu krátký kvíz, který ti odhalí odpovědi na otázku, v čem bys byl/a lepší.

Jaký je rozdíl mezi webdesignerem a webdeveloperem?

Rozdílem je práce. Obě profese pracují na webových stránkách a aplikacích. Ale webdeveloper (webový vývojář) webovou stránku vyvíjí, zatímco webdesignér navrhuje, jak webová stránka bude vypadat. Webdeveloper se zaměřuje na to, jak bude fungovat nebo jakou bude mít strukturu a přitom využívá znalosti z front-endu i back-endu. Webdesigner se zaměřuje na design, vizuál a uživatelskou přívětivost. Pracuje na front-endu, tedy přesně na tom, co je na každém webu viditelné. 

Co dělá web (UX/UI) designer?

Jako UX/UI designer nebo webdesigner máš zásadní úlohu při vytváření uživatelsky přívětivého a esteticky působivého uživatelského prostředí webových stránek nebo aplikací. Tato role se může mírně lišit, podle toho, čemu se přesně věnuješ. Zahrnuje to ale velkou dávku kreativity, schopnosti porozumět zákazníkovi a smyslu pro detail. Samotný UX designer má hlavním cílem zajistit, aby při používání webové stránky nebo aplikace měli uživatelé pozitivní a pohodlnou zkušenost.

K tomu, abys jako UX designer došel ke kýženým výsledkům, provádíš i uživatelský výzkum. Kromě toho kreslíš wireframy (drátěné modely) a prototypy, které představují strukturu a funkce aplikace. Základem je navrhnout navigaci, interakci a tok uživatelských operací tak, aby byly co nejjednodušší a intuitivní. Práce v oblasti webdesignu může být i více kreativní. Například jako UI designer více tvoříš vizuální stránku webu – jeho grafický vzhled včetně rozložení, barev, typografie, tlačítek a dalších prvků.

 

Co dělá webdeveloper?

Ten uvádí do chodu to, co webdesigner navrhl, a to tak, že to naprogramuje. Umí i více programovacích jazyků. Kromě HTML, CSS a JavaScriptu, které musí znát i webdesigner, ovládá i back-end. Kdyby ses rozhodl jít cestou full-stack developera, naučil by ses práci s databázemi, zpracovávání požadavků uživatelů, zabezpečení a optimalizaci výkonu. Jako back-end developer používáš různé programovací jazyky, jako jsou Python, Ruby, PHP, Java, C# a další.

Dále pracuješ s různými frameworky, nástroji a databázemi – MySQL, PostgreSQL, MongoDB a Cassandra. Naučit se takovou zásobu technických dovedností může působit odstrašujícím dojmem. Odborníci ale říkají, že full-stack dává obrovskou možnost zjistit, kterým směrem se chceš do budoucna vydat. Navíc to není až tak složité, jak se zdá. 

Máš v tom ještě hokej? Nemusíš! Udělej si kvíz

Láká tě pracovat v IT, ale stále nevíš, jestli jsi více technický nebo estetický typ? Nebo myslíš, že by tě lákalo obojí a nemůžeš se rozhodnout? Abychom ti výběr trochu ulehčili,  vytvořili jsme pro tebe kvíz. Zabere ti maximálně 10 minut. Po jeho vyplnění zjistíš, pro kterou profesi se nejlépe hodíš.

Jaký je tvůj výsledek kvízu webdesign vs. webdevelopment: Který je pro mne nejlepší?

Už jsi vyplnil/a kvíz? Gratulujeme, konečně se dozvíš výsledky. Pro vyhodnocení potřebuješ po vyplnění kvízu kliknout na Zobrazit skóre. Poté se ti tam objeví například 7/27. Zajímat tě bude první číslo. To je tvůj výsledek (a tento příklad by seděl na Webdevelopera :))

Jsi rozený Webdesigner (UX/UI)  – 27–16 bodů

Zdá se, že jsi vizuálně založený člověk. Máš smysl pro krásné, umělecké a kreativní věci. Kromě toho jsi empatický/á a zajímá tě, co lidé potřebují. Rád/a pozoruješ chování druhých lidí a snadno z něj vyvodíš správné závěry. Na tomto základě se vrháš do dlouhého bádání. Třeba jsi introvert, ale tvou silnou stránkou je velmi dobrá komunikace. Není možné neocenit tvůj smysl pro detail. Nacházíš detaily, které se ostatním zdají být neviditelné. Dokážeš překvapit svými nápady a umíš je i prodat!

Jsi rozený Hybridní talent – 15–12 bodů

Máš schopnost vidět celý obrázek a najít spojení mezi vizuálním designem a technickou stránkou věcí. Jsi kreativní a zároveň technicky zdatný/á. Rád/a experimentuješ a zkoušíš nové věci. Dovedeš překládat nápady do konkrétního kódu a zároveň dát důraz na estetiku a uživatelský zážitek. Jsi flexibilní a otevřený/á novým technologiím a neustále se učíš. Tvoje schopnosti spojit krásu designu s funkčností činí digitální svět lepším a efektivnějším. Možná tě tento kvíz trochu nakopl, ale cestu si musíš vybrat sám/a. Tak ať je tvé rozhodnutí co nejlepší!

Jsi rozený Webdeveloper (Full-Stack) – 11–0 bodů

Tvůj výsledek je k nulám a jedničkám blíže, než si myslíš! Vypadá to, že jsi opravdové technické střevo. Máš vášeň pro analýzu, programování a řešení složitých problémů. Tvoje myšlení je logické a detailní. Nebojíš se výzev a jsi ochoten/a věnovat hodiny ladění kódu, abys dosáhl/a dokonalého výsledku. Patříš k těm, kteří se nezaleknou nových technologií, a tvá ochota učit se je nepřehlédnutelná. Pokud jsi doposud pochyboval/a, tento kvíz dal tvé cestě další směrovku.

Registration
NECHÁM SI PORADIT