Apmacibas

Víš, jak efektivně studovat?

Určitě už jsi také zažil(a) situaci, kdy ses něco učil(a) stále dokola, věnoval(a) tomu hodně úsilí a času, ale výsledek nebyl takový, jaký by sis představoval(a). A to i přesto, že se ti často některé věci usadí v hlavě bez sebemenších obtíží. Navíc, když si platíš kurz nebo univerzitu sami, může pro tebe být neúspěšné studium velkým zklamáním. Takovou zkušeností si prošel téměř každý. Ale můžeš se takovým mrzutým výsledkům vyhnout, pokud se naučíš studovat efektivně, ještě než s tím vůbec začneš. Přečti si tipy, jak na to.

person writing on brown wooden table near white ceramic mug

Nemuč se, dopřej si za studium odměnu

Mozek se chce nepohodlí vyhnout, takže ho určitě neoslníš tím, že ho budeš mučit nekonečným čtením něčeho, čemu zatím nerozumí. Když učíš malé děti, musíš jim ukázat nějakou motivaci, díky které se budou chtít učit dobrovolně. Takto to musíš udělat i s tvým mozkem. Slib mu za odměnu přestávky a rozděl si studium na pravidelné úseky s příjemnými pauzami. Důležité je odhlédnout od materiálů, aby si mozek celkově odpočinul. A odměň se za studium celkově. Projdi se po místnosti, občerstvi se výživnou svačinkou nebo nápojem, pusť si oblíbenou píseň nebo si zahraj zábavnou hru. Zkus zjistit, jak dlouho můžeš studovat a přitom zůstat soustředěný(á). A také jak dlouhá přestávka ti pomůže načerpat dostatek energie na další učení. Každý bude mít tyto časové úseky jinak dlouhé, ale obvykle velmi dobře funguje tento vzorec: 25 minut studia a 5 minut odpočinku.

Soustředění nemusí zaručit efektivní učení

Ačkoliv je mozek trochu jako lidský počítač, rozhodně tak nefunguje. Pokud vložíme do počítače nějakou informaci, je samozřejmé, že tam po uložení zůstane. Bohužel uložení znalostí do mozku není tak jednoduché. Nová informace se musí do mozku dostat několikrát, aby se zaznamenala. Například pokud se učíme tančit, musíme si opakovat kroky a čím častěji si je budeme opakovat, tím rychleji se naučíme tančit. Když se však učíme něco těžkého a složitého, neustálé a nucené opakování může mít opačný, negativní účinek. Všiml(a) sis si někdy, že ty nejskvělejší nápady obvykle přicházejí, když odpočíváme, snažíme se usnout, sprchujeme se nebo jsme si zacvičili a pročistili jsme si mysl? Děje se to proto, že během relaxace se mozek snaží znovu zpracovat informace, které načerpal, ale tentokrát z nové perspektivy. Takže to nepřeháněj, když se cítíš unavený(á) z učení, raději se jdi projít nebo si dej na den od učení pauzu, poskytni mozku čas na zpracování nových informací a pak se k nim vrať později.

Snaž se spát co nejvíce

Stále panuje takový trend, že se studenti učí v noci a nespí. Ale ve skutečnosti je mnohem přínosnější učit se jen několik hodin a dobře se vyspat, než se učit celou noc a nespat vůbec. Učení totiž vyžaduje hodně energie. Pokud nebudeš spát, budeš vyčerpaný(á), takže tvůj mozek bude pracovat pomaleji a bude mnohem těžší zapamatovat si nové informace. Kromě toho mozek potřebuje čas na zpracování a zaznamenání nových informací, jak jsme již zmínili výše. Takže představa, že se vše můžeš naučit přes noc, je prostě nereálná.

Pravidelný odpočinek je tedy pro efektivní učení stejně důležitý jako důsledná práce. Ještě než se pustíš do učení, zkus zmapovat svůj studijní režim, zamysli se nad tím, čím se můžeš odměnit, jak si odpočinout a odreagovat svou mysl. Pak se budeš snáz učit nové věci a budeš si je pamatovat delší dobu. Hodně štěstí!

Chtěl(a) bys studovat na naší škole? Veškeré informace o našich kurzech najdete ZDE!

Registration
NECHÁM SI PORADIT