courses

Tomášův příběh: Získat v práci v IT
není nemožné, ale složité

Cesta nováčka ve vodách IT není až tak jednoduchá. Firmy často hledají mediory, seniory. Jak se ale stát mediorem či seniorem, když ti nikdo nedá příležitost? Náš absolvent Tomáš Macoun se nám rozpovídal o tom, jaká byla jeho kariérní cesta od důstojníka PČR k jeho vysněnému programování. Práce vlasně nepřišla, jak si představoval. A nebyla to jeho chyba, protože tak to prostě je. Když máš ale touhu dělat, co tě baví, dostaví se výsledky. Dříve nebo později. 

Jaká byla vaše profesní cesta? V jakém oboru jste před kurzem Web developera pracoval?

Pracoval jsem jako důstojník u policie České republiky, přesněji na hospodářské kriminálce jako vyšetřovatel. Práce to byla zajímavá, ale nenaplňovala mě. Ba naopak jsem pociťoval, že tam, co se do celkového rozvoje týče, zakrňuji. A protože mi tamní politika nevyhovovala, tak jsem se rozhodl pro změnu. Zkusil jsem zdarma kurz základů web developmentu u jiné školy, se kterou jsou později navázal na bootcamp a mezičas vyplnil vaším kurzem.

Proč jste se rozhodl stát se web developerem?

Ono jsem se nerozhodl stát přímo web developerem. Chtěl jsem jít do IT, stát se programátorem. Nevěděl jsem, kde začít. Bootcampy byly ohromně drahé a váš kurz si mě získal cenou. Řekl jsem si, že to zkusím a uvidím jednak, jak mi to půjde, a jednak jak mě to bude bavit. Kupodivu to nebylo těžké a bavilo mě to, tak jsem se rozhodl v cestě pokračovat.

Absolvent kurzu Web developement Tomáš Macoun.

Tomáš o svém hledání práce říká: „Statistiky mám dosti přesné, a to 3 měsíce intenzivního hledání práce, 137 oslovených subjektů, 87 ihned zamítavých odpovědí, 11 kompletních pohovorů (obvykle 4 a více kolové) a 3 nabídky práce. Každým pohovorem je člověk jistější a znalejší a dokáže se lépe připravit. Najít práci jako junior není nemožné, ale složité.“

Jak jste se připravoval na svou první práci jako full-stack vývojář a jak se vám ji povedlo najít?

Přípravu tvořil s vašim kurzem dále i intenzivnější, delší a náročnější bootcamp, kde jsem získal velice slušné základy. Z médií je člověk masírovaný, jak v IT chybí lidé, tak jsem nabyl dojmu, že sehnat práci bude snadné. Což podporoval i fakt garance práce. Opak byl pravdou. Dodatek ke smlouvě zrušil garanci práce. Situace na trhu je reálně jiná. Práce je, ale firmy hledají převážně zkušenější lidi. Myslím si, že jsem měl velice slušně našlápnuto k pohovorům. Za sebou portfolio projektů, vybaven teorií, připraven řešit výzvy v podobě zadaných algoritmů a chtěných Demo projektů. Statistiky mám dosti přesné, a to 3 měsíce intenzivního hledání práce, 137 oslovených subjektů, 87 ihned zamítavých odpovědí, 11 kompletních pohovorů (obvykle 4 a více kolové) a 3 nabídky práce. Každým pohovorem je člověk jistější a znalejší a dokáže se lépe připravit. Najít práci jako junior není nemožné, ale složité.

Jak jste zvládl výzvy spojené s přechodem od učení k práci v oboru?

S přechodem starosti nevnímám, protože mě programování nesmírně baví a běžně se stává, že když programuji, tak ztrácím pojem o čase. Připadám si jako ve stavu plynutí, nevnímám čas a prostor a na každý den v práci se těším. Tohle přesně byl můj záměr. Tohle přesně jsem od práce vždy chtěl. Skoro každý den je třeba řešit něco nového, takže je učení a práce plynulý, provázaný proces. Obzvláště pro juniorního programátora. Je toho ohromně moc, co je potřeba vstřebat a dál se učit, abych byl kvalitním přínosem pro pracovní tým.

Mohl byste popsat svůj první projekt v práci a jak jste se cítil, když jste jej dokončil?

Naskočil jsem na již rozběhnutý projekt v oblasti automotive. Struktura a architektura projektu v kombinaci s využitými technologiemi mi dala ohromně zabrat. První dny jsem hleděl do kódu a opravdu jsem byl v situaci, kdy mi mozek absolutně nepobíral, co se vlastně děje, jak daná aplikace funguje. Bylo to velice abstraktní. Přibližně po dvou měsících si věci začaly sedat a dávat smysl, teď už ve struktuře projektu nemám větších problémů. Vždycky se ale najde nějaká oblast, kterou mám neprobádanou a do které vlezu prvně. Zase následuje učení a poznávání. Projekt je dosti rozsáhlý a ještě není dokončený. Poslední 3 měsíce jsem strávil na backendu včetně databáze a v průběhu března začneme propojovat prvky z frontendu. Dokončení je v termínu září a projekt je více jak roční.

Do jaké míry vám ve vaší současné práci byly nápomocné dovednosti získané v kurzu?

Dovednosti z vašeho kurzu mi pomohly zejména jako základy pro následný rozvoj. Jako odrazový můstek. Ujasnění si, zda chci v dané oblasti působit. Web developmentem se zabývám ve volném čase a mám to spíše jako koníček a přivýdělek ke stávajícímu zaměstnání.

Jaká byla největší výzva, se kterou jste se dosud jako web developer setkal?

Jednoznačně práce a vztah s klientem. Tím, že se web developmentu věnuji ve volném čase, jsem se naučil využívat frameworků pro usnadnění a urychlení práce. Začal jsem s Bootstrapem a později přešel na Tailwind. Prvky má předepsané a jsou esteticky velice příjemné. Člověk tak ušetří ohromné množství času při vývoji. Problém nastává v okamžiku, kdy klient začne vyžadovat, ač to tak v původní dohodě nebylo, více psát prvky na zakázku. To je něco, na co absolutně nemám čas, ale že už je projekt rozběhnutý, podvolím se, a poté trpím sám z nedostatku regenerace. Taky mi dělá problém, že ačkoli mám určité estetické cítění a pracuji určitým stylem, klient řekne, že mu takto vyhovuje. Později ale opět vyžaduje prvky měnit v rozporu z předchozí domluvou. Ale myslím si, že je to přirozená evoluce, která člověka naučí více říkat ne, pečlivěji si vybírat zakázky, případně zvednout cenu. Také vidím, že pokud chci pracovat sám, je potřeba obsáhnout velice široké spektrum dovedností.

Měl byste nějaká doporučení pro každého, kdo chce dosáhnout úspěchu jako full-stack vývojář?

Mám takové desatero. Zprvu – zvládněte základy. Učení je kontinuální proces. Rozjeďte si vedlejší projekt. Cvičte se v řešení problémů. Zaměřte se na čistý kód. Naučte se verzovací systém. Naučte se debugovat. Komunikujte efektivně. Naučte se soft skills. Tvořte síť a vyhledávejte mentoring. Konkrétněji ke každému sdělení bych si dovolil odkázat k článku na mém webu.

VÍCE O WEB DEVELOPMENT

Registration
NECHÁM SI PORADIT