Seznamte se s naším lektorem Tomášem

(Web development)

Představujeme vám našeho lektora Web developmentu. Tomáš Zaharowski byl původně samouk, dnes pracuje jako full-stack developer pro O2 Czech republic. Přestože je jeho působností full-stack, má slabost pro front-end a UX design. Za sebou má vývoj on-line aplikací, které zjednodušují práci se systémem pro řízení výuky i vzdělání zaměstnanců nebo návrh a vývoj interních systémů v oblasti HR a vzdělávání. V současné době vyvíjí interní portál pro zaměstnance. Své know-how se rozhodl předat v kurzech Web developmentu v Praha Coding School.

Tomáš nám odkryl, jak vypadaly jeho začátky. Zjistíš, jak a proč se začal učit. Jak vypadá jeho běžný pracovní den nebo proč má smysl pracovat v oboru Web development.

 

Podle Tomášových slov můžeš pochopit, že nejlepší je skočit do vody. Až pak se učíš plavat. „Určitě doporučím nebát se. Obecně se traduje, že se o to či ono místo budu ucházet, až budu umět XYZ. Podle mne je ale zbytečné potenciální příležitosti oddalovat.“ 

Jak ses k web developmentu dostal?

Začal jsem od nuly aneb jak se z nouze stala ctnost

Začátek mojí cesty k webovém vývoji byl v zásadě jednoduchý. Potřeboval jsem webovou aplikaci, která by řešila naprosto konkrétní problém. Neměl jsem přitom po ruce nikoho, kdo by mi ji mohl vytvořit. A tak jsem se rozhodl, že si ji udělám sám. Pak už to bylo dlouhé období googlení a studování ze všech dostupných zdrojů.

Jak vypadá tvůj pracovní den jakožto web developer?

Jako první si udělám kafe. Pak už záleží na tom, co zrovna řešíme

V současné době pracuji pro jednoho ze tří velkých mobilní operátorů jako full-stack developer. Moje práce spočívá ve vývoji interní aplikace pro zaměstnance. Můj běžný den vypadá následovně. Přijdu do práce, udělám si kafe a kouknu do task-manageru, co tam na mě čeká ke zpracování. Následuje pravidelný stand-up s týmem. Tam si sladíme úkoly a stav projektu, který zrovna běží. Případně si přerozdělíme práci tak, aby se všechno stihlo dodat včas a nikdo nebyl „ve smyku”. Jelikož mám v týmu na starost hlavně front-endovou část aplikací, tak se starám i o Figmu. Tam připravujeme všechny designy ještě před jejich vývojem. Takže pokud jsme zrovna ve fázi ideace, tak koukám i tam a případně upravuji nebo připomínkuji design aplikací. Hodně tedy záleží na tom, co v týmu v daném období zrovna řešíme – od toho se můj den většinou odvíjí.

Co bys zájemcům o kariéru web developmentu a juniorním vývojářům doporučil?

Počítat musíte, že bez risku a vzdělání to nepůjde

Určitě doporučím nebát se. Obecně se traduje, že se o to či ono místo budu ucházet, až budu umět XYZ. Podle mne je ale zbytečné potenciální příležitosti oddalovat. Radil bych tedy – zkuste to a připravte se na to, že je potřeba se neustále vzdělávat. To vzdělávání je totiž nutná součást práce každého vývojáře.

Proč jsou v současné době vývojáři pro firmy a podnikatele nezbytní?

Digitální doba si žádá digitální produkty, které bude vyvíjet kdo?

Žijeme v digitální době a všechno máme online nebo v aplikaci. Někdo ty aplikace vyrábět musí. A to je důvod, proč se firmy, které toto v minulosti neřešily, dnes po nějakém ajťákovi poohlíží.

Jak vidíš, i jako samouk se s důsledností můžeš dostat daleko. Pokud v sobě máš vášeň pro technologie, co ti ještě brání? Začátky jsou vždycky těžké. Ale dokážeš si představit dělat práci, kterou děláš, jen pro peníze? S intenzivními večerními online kurzy se může tvůj život změnit už za dva měsíce. Celé kurzy probíhají v interakci s lektorem. Kdykoliv nerozumíš, ptáš se. Opakuješ zdarma. Zapiš se do kurzu a splň si sen o své vysněné profesi. 

Registration
NECHÁM SI PORADIT