(Web development)
Představujeme vám našeho lektora Web developmentu. Tomáš Zaharowski byl původně samouk, dnes pracuje jako full-stack developer pro O2 Czech republic. Přestože je jeho působností full-stack, má slabost pro front-end a UX design. Za sebou má vývoj on-line aplikací, které zjednodušují práci se systémem pro řízení výuky i vzdělání zaměstnanců nebo návrh a vývoj interních systémů v oblasti HR a vzdělávání. V současné době vyvíjí interní portál pro zaměstnance. Své know-how se rozhodl předat v kurzech Web developmentu v Praha Coding School.
Tomáš nám odkryl, jak vypadaly jeho začátky. Zjistíš, jak a proč se začal učit. Jak vypadá jeho běžný pracovní den nebo proč má smysl pracovat v oboru Web development.
Začátek mojí cesty k webovém vývoji byl v zásadě jednoduchý. Potřeboval jsem webovou aplikaci, která by řešila naprosto konkrétní problém. Neměl jsem přitom po ruce nikoho, kdo by mi ji mohl vytvořit. A tak jsem se rozhodl, že si ji udělám sám. Pak už to bylo dlouhé období googlení a studování ze všech dostupných zdrojů.
V současné době pracuji pro jednoho ze tří velkých mobilní operátorů jako full-stack developer. Moje práce spočívá ve vývoji interní aplikace pro zaměstnance. Můj běžný den vypadá následovně. Přijdu do práce, udělám si kafe a kouknu do task-manageru, co tam na mě čeká ke zpracování. Následuje pravidelný stand-up s týmem. Tam si sladíme úkoly a stav projektu, který zrovna běží. Případně si přerozdělíme práci tak, aby se všechno stihlo dodat včas a nikdo nebyl „ve smyku”. Jelikož mám v týmu na starost hlavně front-endovou část aplikací, tak se starám i o Figmu. Tam připravujeme všechny designy ještě před jejich vývojem. Takže pokud jsme zrovna ve fázi ideace, tak koukám i tam a případně upravuji nebo připomínkuji design aplikací. Hodně tedy záleží na tom, co v týmu v daném období zrovna řešíme – od toho se můj den většinou odvíjí.
Určitě doporučím nebát se. Obecně se traduje, že se o to či ono místo budu ucházet, až budu umět XYZ. Podle mne je ale zbytečné potenciální příležitosti oddalovat. Radil bych tedy – zkuste to a připravte se na to, že je potřeba se neustále vzdělávat. To vzdělávání je totiž nutná součást práce každého vývojáře.
Žijeme v digitální době a všechno máme online nebo v aplikaci. Někdo ty aplikace vyrábět musí. A to je důvod, proč se firmy, které toto v minulosti neřešily, dnes po nějakém ajťákovi poohlíží.