Apmacibas

Seznamte se s naším lektorem Jakubem

(Web Development)

S potěšením vám představujeme novou posilu našeho lektorského týmu – Jakuba Pradeniaka, který v Praha Coding School vede kurzy WEB DEVELOPMENTU. Jakub má bohaté zkušenosti s programováním, aktuálně pracuje jako full-stack vývojář/project manager ve společnosti BlueNet.cz a frond-end vývojář ve společnosti Valatron.

Zeptali jsme se Jakuba na několik otázek, abychom vám přiblížili, jak se k programování dostal, jak vypadá jeho běžný den programátora a co by doporučil zájemcům o webový vývoj.

Jak jste se dostal k vývoji webových stránek?

K vývoji webových stránek jsem se dostal už na gymnáziu. První opravdovou webovku jsem naprogramoval pro maminku. Tehdy jsme ještě v IT nepodnikali, ale chtěli jsme mít nějaký náš prostor na internetu. Ta webovka pořád běží, teď už zaštítěná BlueNet.cz – stránky jsme pojmenovali Naše Dobroty, protože jsou o vaření. Nepřetržitě fungují už 13 let, takže k programování jsem se propracoval právě přes tyto stránky. Tato zkušenost mě přivedla i k jinému než webovému vývoji (C/C++, game development), takže naučit se dělat webovky je za mě skvělý úvod do programování obecně, člověk se pak může rozhodnout skočit do čehokoli, protože ty základní principy platí všude.

Jak vypadá váš pracovní den?

Každý den je úplně jiný, protože má práce je velmi různorodá. Pracuji full-remote, tzn. že si můžu celý den rozvrhnout tak, jak zrovna potřebuji. Typicky ráno pracuji pro Valatron jako React developer, kde řeším programovou logiku na straně klienta, implementaci UI a samozřejmě úzce spolupracuji s backend programátory. Každý den máme pravidelně poradu, takže i když pracuji z domu, jsem denně v kontaktu s kolegy. Odpoledne pracuji pro naši rodinnou firmu, tentokrát jako full-stack programátor, kde na backendu používáme PHP a framework Laravel. V rodinné firmě nyní vyvíjíme několik aplikací současně, takže práce rozhodně není monotónní. Protože v BlueNetu i Valatornu často řešíme nové výzvy, součástí práce je i sebevzdělávání a posouvání limitů svých schopností a dovedností – to na této práci opravdu oceňuji, člověk se každý den naučí něco nového.

Jakou radu byste dal zájemcům o kariéru v oblasti web developmentu?

Programování není úplně triviální disciplína, takže určitě je potřeba pořádná dávka trpělivosti a odhodlání to dotáhnout do konce. Také je důležité si uvědomit, že každý vývojář se někdy dostane do situace, kdy se mu nedaří problém vyřešit hned (bez ohledu na délku praxe), proto se nenechte odradit počátečními neúspěchy. Poslední rada, kterou bych dal, je tato: kdo se neptá, nic neví, takže až naskočíte do nějaké firmy, ptejte se zkušenějších kolegů pokaždé, když si nebudete něčím jistí – rychleji uvidíte výsledky své práce a vybudujete si správné návyky.

Proč jsou v současné době weboví vývojáři pro firmy a podnikatele nezbytní? Proč jsou vývojáři na trhu práce stále velmi žádaní?

Poptávka po webových aplikacích je daná trendem posledních let. Vše, co jde decentralizovat a přesunout do online prostředí, tak se přesouvá právě tam. Proto programátoři webových aplikací nemají o práci nouzi. Dalším důvodem, proč poptávka po webových vývojářích stále roste, je fakt, že nyní pro firmy a podnikatele více než kdy jindy platí „kdo není online, jako by nebyl“. Jako bonus mohou weboví vývojáři snadno přejít například na vývoj mobilních nebo desktopových aplikací, které stále častěji využívají původně ryze webové technologie jako Javascript, HTML a CSS.

Inspiroval vás příběh Jakuba a chtěli by se také stát jedním z úspěšných vývojářů? Není nic jednoduššího, přihlaste se ještě dnes ke kurzu Web Development na tomto odkazu!

Registration
NECHÁM SI PORADIT