Seznamte se s naší lektorkou Marií

(UX/UI design)

S potěšením vám představujeme naší lektorku Marii Svatoňovou, která v Praha Coding School vede kurzy WEB (UX/UI) designu. Marie pracuje jako UX & Communication Specialist v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC CTU), kde navrhuje webové stránky pro mezinárodní projekty s přesahem do AI a digitalizace. Navrhla také nové webové stránky pro Mensu ČR a stojí za velkým množstvím dalších zajímavých projektů.

 

Zeptali jsme se Marie na několik otázek, abychom vám přiblížili, jak se ke své práci dostala, jakým způsobem pracuje a co by doporučila zájemcům o studium web (UX/UI) designu.

Jak jste se dostala k web/UX/UI designu?

K web designu jsem se dostala v době fungování online magazínu, který jsem spravovala. Postupně jsem se dostávala k navrhování webů a posléze i jejich vývoji. K UX designu a zaměření na uživatele už jsem pak měla blízko. Spousta pracovních míst UX nevyžaduje konkrétní pracovní historii ani vysokoškolské vzdělání a někteří UX odborníci se sami naučili dovednostem potřebným k získání prvního zaměstnání.

Jak vypadá váš pracovní postup?

Během první fáze projektu se snažím pochopit, jak uživatel vnímá produkt nebo podobné produkty. Dále specifikuji potřeby uživatelů pomocí výzkumu na jehož základě se snažím najít nejlepší řešení problému. Poté navrhuji řešení problému uživatele. Přicházím na nápady, jak by mohl produkt vypadat, a začnu stavět prototyp nebo hotový produkt. Nakonec zhodnocuji svůj návrh s ohledem na potřeby koncového uživatele.

Jakou radu byste dala zájemcům o kariéru v oblasti UX/UI designu?

UX designéři musí myslet na každého člověka, který produkt používá. To může zahrnovat lidi se zdravotním postižením nebo lidi s velmi odlišnými životními zkušenostmi než vy. Nesnažte se se přeskakovat fázi výzkumu a zaměření na uživatele. Nesnažte se vytvářet hezký design, ale design, který je dobrý a užitečný.

Proč je v současné době UX/UI designéři pro firmy a podnikatele nepostradatelní?

S tím, jak se používání technologií každým dnem zvyšuje, stále roste potřeba UX designérů. Společnosti spoléhají na UX designéry, když potřebují zjednodušit a zpříjemnit používání jejich technologií. UX designéři se ve své práci zaměřují na zkušenosti, které mají uživatelé při používání produktů, jako jsou webové stránky a aplikace. Návrháři UX činí tyto každodenní interakce užitečnými, příjemnými a přístupnými. To je důvod, proč organizace všeho druhu v různých odvětvích potřebují najímat designéry UX.

 

Nalákali jsme vás na studium web (UX/UI) designu? Není nic jednoduššího, přihlaste se ještě dnes na tomto odkazu!

 

 

Registration
NECHÁM SI PORADIT