Seznam se s naším lektorem - Martin

(Datová analytika)

V tomto článku ti představujeme našeho lektora Martina Rosického, který v Praha Coding School vede kurzy Datové analytiky. Martin pracuje v oboru více než 20 let, momentálně na pozici Solution Architect.

Zeptali jsme se Martina na jeho profesní dráhu a rady, které by dal lidem zajímajícím se o datovou analytiku.

  • Jak jste se dostal k datové analytice?

Analýza dat mne provází po celý můj pracovní život. Vše začalo již v minulém století, kdy pro uživatele bylo neuvěřitelné i to, že mohou okamžitě “od stolu” zjistit stav zboží na skladě nebo platnost průkazu pilota. Později přišlo období tvorby podnikatelských a investičních plánů založených na analýze dat z trhu. Posledních několik let se zabývám sledováním provozu v telekomunikačních sítích, pomáhám technikům najít slabá místa a příčiny problémů s kvalitou služeb. 

  • Jak vypadá váš pracovní den?

Každý den je jiný i tím, že pracuji pro různé klienty. Většinou mám možnost vybrat si na čem budu zrovna teď pracovat, ale bývají i dny, kdy není čas na nic jiného než na hledání řešení nějakého konkrétního problému. Velkou výhodou je volná pracovní doba, různorodost práce a, pro mne osobně, spojení programování jako koníčku s profesionálním nasazením.

  • Jakou radu byste dal zájemcům o kariéru v oblasti datové analytiky?

Analýza dat je o schopnosti improvizovat a kombinovat. Není nutné vytvářet “ty nejlepší” programy v nějakém programovacím jazyce, ale pochopit “ta data” a umět zkombinovat více nástrojů tak, aby výstup z analýzy byl užitečný a pochopitelný pro toho, kdo to potřebuje. Důležitá je otevřenost, nadhled a odvaha pustit se do něčeho nového.

  • Proč je v současné době datová analytika pro firmy a podnikatele nezbytná?

Všude kolem nás je obrovské množství informací, v digitální podobě “dat”. Dobrá analýza pomáhá odstranit to nedůležité a zaměřit se na podstatu. Podnikům umožňuje zrychlit rozhodování a zefektivnit procesy. Datová analýza, jako neutrální nástroj, snižuje vliv lidského faktoru a může pomoci vystoupit ze zajetých kolejí – na druhé straně postrádá lidskou intuici a schopnost improvizovat, to musí do rozhodování vložit analytici a uživatelé výsledků analýz.  

Chceš se o studiu datové analytiky dovědět více? Podívej se na náš kurz, který Martin vede!

Registration
NECHÁM SI PORADIT