Apmacibas

Kurz Kybernetická bezpečnost
očima Katky

Milovnice zvířat a maminka na rodičovské dovolené našla svou vášeň ve světě kyberbezpečnosti. Katy Drešerová se podělila o svou cestu plnou výzev a nečekaných zvratů. Když ji život postavil do těžké situace, našla sílu a odvahu se vzdělávat a překonat překážky. Dělí se o to, jaké je to studovat s malým dítětem v zádech. Co jí v odhodlání jít dál pomohlo? Na příběhu Katy jde vidět, že směr je důležitější než rychlost. Vidíš to taky tak?

Katy léta pracovala se zvířaty. Vystudovala obor Chovatelství a hned po škole pracovala na výrobě antigenů pro veterinární vakcíny. Jelikož chtěla být více v kontaktu se zvířaty, stala se ošetřovatelkou skotu. Vyzkoušela si vše od kydání přes zootechniku až po dojení. Když otěhotněla pracovala jako prodavačka do zverimexu. „A šup, teď jsem na rodičovské, takže jsem nikdy žádné technické zaměření dosud nezkoušela.“ říká.

 

Kromě toho, že miluje zvířata, hraje ráda hry, jezdí na festivaly a výlety, miluje přírodu a kulturu, ráda čte a digitálně kreslí. Tyto aktivity ale na krátkou dobu utlumila péče o milovanou dcerku. Navíc ji její nový obor kybernetická bezpečnost pohltil a stal se její hlavní součástí.

Absolventka kurzu Kybernetická a informační bezpečnost – Katka

Co Katy k takové profesní změně nejvíce motivovalo?

Původně chtěla změnit povolání kvůli tomu, že práce se zvířaty je opravdu časově náročná a ne úplně dobře finančně ohodnocená. „Řekla jsem si, že mě technické věci vždycky zajímaly. Dělala jsem si kurzy, ale ani tvorba webovek, ani kódování mi nepřišlo až tak naplňující.“ říká Katy. Pochopila, že nemůže dělat něco, co ji nebaví a nenaplňuje. 

„Pak jsem narazila na kurz etického hackingu a šup, už přes rok a půl de facto nedělám nic jiného. Absolutně mě to pohltilo, přijde mi to hrozně fascinující, ať už z pohledu hledání těch incidentů, nebo jen přemýšlení, co k tomu dotyčného vedlo, jak to udělal, co k tomu použil a jak to všechno vlastně funguje. Je to obrovská škála možností, kterou cybersecurity obsahuje. A také vlastně až děsivé, jak málo stačí k tomu, aby se něco stalo. Navíc je to hrozně aktuální. Myslím, že tohle je potřebný obor, jelikož útoky jsou čím dál tím důmyslnější, možná díky stále se rozvíjející AI, která tomu, dle mého názoru, dost přispívá. Také je to obor, ve kterém se musíte pořád něco učit a zjišťovat, což mi přijde dobře. Není to úplně rutinní a člověk se tak stále učí nové věci.“

Proč se Katy rozhodla pro studium právě u Praha Coding School?

Její poslední rok a půl nebyl vůbec jednoduchý. Pro někoho kurz představuje nejspíš jen cestu k získání certifikátu, ona si skutečně sáhla na dno. „Pro mne tohle celé mělo hrozně velký motivační krok dopředu, jelikož v době, kdy jsem se začínala o kybersecurity zajímat, jsem s dcerou skončila v azylovém domě, soudila se, řešila jsem ztrátu sluchu a všechno se to tak nějak… chápete… :D“

Potřebovala se hlavně rozpýlit, a tak si zjišťovala, jak by se z toho všeho mohla dostat i kvůli dcerce. Zjistila, že existují dotace, tak toho hned chtěla využít. Potřebovala ale něco, co by byla schopná zvládnout jak finančně, tak časově a nejlépe online. V té době byla na dcerku úplně sama a Praha Coding School tyto nároky splňovala a ještě s veškerými oblastmi, které ji zajímaly. 

„Takže už jen ten fakt a pocit toho, že mi to bylo schváleno, a že opravdu na sobě mohu začít pracovat, dokonce i s kariérním poradenstvím, mě drželo hodně nad vodou a opravdu nelituji. :)“

A jak kurz a studium zpětně Katka zpětně hodnotí?

Byla až překvapená, co se dalo za těch 8 týdnů zvládnout. Ne vždy to bylo úplně snadné, ale o tom to je – zdokonalovat se a učit se. „Bylo to super nadupaných 8 týdnů, struktura výuky mě bavila, bylo to zajímavé a hlavně i aktuální, takže už se nemohu dočkat vašeho dalšího kurzu. :)“ 

V kurzu začínali od základů, jako je sběr dat a hledání informací, naučili se pracovat s OSINT nástroji a jak pomocí nich hledat, dále pracovat v Kali Linuxu a s některými nástroji. S Google Sheets, kam si dávali všechny postřehy a víceméně měli vytvořený list s oběťmi. Hledali pomocí různých nástrojů zranitelnosti, jestli mají prolomená hesla, jak hashovat/cracknout hesla, jak najít CVE, jak tomu všemu porozumět. Potom přišel hlavní projekt, a to udělat si ransomware monitoring. Takže bylo na místě pochopení API, a pak propojování a vizualizace v Power BI, kde vytvářeli vlastní projekt na monitorování ransomware útoků.

„Lektor byl navíc velice trpělivý, když nám něco nešlo, všechno krásně a opravdu podrobně vysvětloval, na všechny naše dotazy odpovídal, takže nelze nic vytknout. Navíc se snažil, aby hodiny byly zajímavé a zaměřoval se hodně na praxi, takže ty tři hodiny někdy utekly. A kolikrát zůstával i po skončení, aby něco dovysvětlil.“

Kurz Katku inspiroval a chce v oboru hledat pracovní uplatnění. Zjistila, že ji to skutečně baví a její cesta k tomu stát se etickým hackerem bude pokračovat.

Co by nakonec všem zájemcům o studium kurzu Kybernetická bezpečnost doporučila?

„Určitě zkoušet si to, praxe je za mě nejlepší učitel, i když to třeba nejde. Já také většinu věcí nestíhala dělat přímo v hodině, i v rámci skákajícího dítěte na zádech (a to doslova). Ale vždy to jde pustit zpětně, takže no stress, a pan lektor byl navíc opravdu ochotný nám i zpětně se vším pomáhat nebo dovysvětlil. Takže doporučuji hrát si s těmi nástroji, zkoumat a zkoušet všechno, co jde. A možná to bude znít jako klišé, ale i s dítětem v zádech to jde. A hlavně se nebát jít do neznáma, stojí to za to!“

Chceš si vyzkoušet studovat Kybernetickou a informační bezpečnost na vlastní kůži? Prozkoumej, co se v kurzu naučíš, čemu se budeš věnovat a jak probíhá. Nebo koukni na naši novinku – kurz zaměřující se na práci SOC analyst.

Registration
NECHÁM SI PORADIT