courses

Jak vypadá cesta k práci
datového analytika? Radkův příběh

Radek Kříček ještě nedávno vyučoval středoškolské studenty. Na Akademii věd se zasloužil o popularizaci vědy. Jeho zvídavost a láska k přírodě jej ale zavedla i do neziskového sektoru. Radek za pár dní odstartuje svou novou životní etapu. Tentokrát v oboru datová analytika. Jak se k tomu vlastně dostal a proč se rozhodl jít tímto směrem? Prozradil, že láska k programování jej k tomu nevedla.

Radku, řekněte nám pár slov o sobě

Jsem celkem zvídavý člověk, a tak jsem vystudoval fyziku a stal se středoškolským učitelem. Vyzkoušel jsem toho ale víc, věnoval jsem se také popularizaci vědy na Akademii věd ČR a načas skončil dokonce v neziskovém sektoru. To souvisí zase s mými dalšími zájmy jako je ochrana přírody. Příroda je pro mne velkou inspirací a útočištěm vůbec, ať už při túrách po horách nebo v noci pod hvězdnou oblohou.

Co vás motivovalo k tomu stát se datovým analytikem?

Hned dva kamarádi nezávisle na sobě mi poradili, abych se věnoval datům. Protože poptávka po šikovných analyticích nebo data scientists bude vždycky.

Moje prvotní motivace nebyla láska k programování. Dokonce se musím přiznat, že jsem se k programování letmo dostal už před lety během studia a mírně řečeno mě nijak neoslovilo. Ale rozhodl jsem se, že bych se chtěl podívat načas někam do zahraničí. Nejdřív jsem zkoušel znovu různé neziskové organizace, ale nebyl jsem v hledání místa úspěšný. A pak mi hned dva kamarádi nezávisle doporučili, abych se začal věnovat datům, že poptávka po šikovných analyticích nebo data scientists bude vždycky.

Pár měsíců jsem měl ten nápad takříkajíc v šuplíku, ale nakonec jsem se rozhodl zkusit jednoduchý kurz na Coursera a povzbuzen úspěchem pak i kurz Praha Coding School s živým učitelem. Můj vztah k programování se v té době hodně změnil, zjistil jsem, že mi celkem jde a i mě baví. Přisuzuji to odlišným okolnostem, motivaci, stylu učení a v neposlední řadě tomu, že jsem si zvolil právě datovou analytiku. Baví mě, když má výsledek mojí práce jasný vztah k reálnému světu a když pokaždé zkoumám něco nového.

Radek – úspěšný absolvent Datové analytiky

Radek o zkušenosti hledání práce říká: „České čtenáře bych ale znovu rád povzbudil. V Německu jsem obdržel pozitivní feedback asi od každé 15. nebo 20. oslovené firmy. V Praze jsem zkusil jen jednu, a hned projevila zájem. Takže v ČR na základě osobní zkušenosti stoprocentní odezva.“

Jak jste se připravoval na svou první práci jako datový analytik a jak se vám ji povedlo najít?

Protože jsem velmi stál o zahraniční práci, přihlásil jsem se následně ještě na bootcamp do Německa a tím dovršil své dosavadní učení. Nemůžu tedy posoudit, jak snadno bych hledal práci v ČR rovnou po absolvování kurzu Praha Coding School. Ale kurz mi rozhodně pomohl k hladkému zvládnutí bootcampu.

Pak jsem věnoval maximum energie tomu, abych porozuměl strategii hledání práce, protože i to je, zdá se mi, samostatný vědní obor. Nerad bych teď někoho odradil od dráhy v datové analytice, myslím, že třeba v ČR nemusí být taková konkurence. Ale musím říct, že v Německu je potřeba hodně trpělivosti, když se člověk hlásí jako junior s nulovou pracovní zkušeností. Do nějaké míry je to asi i vysokým počtem bootcampů, které už v zemi fungují řadu let a produkují množství absolventů.

Nicméně si myslím, že je to vše o vytrvalosti. Existují způsoby, jak práci najít, a ty jsem se právě musel naučit. Využil jsem kariérní poradenství, které bylo součástí kurzů, a služby soukromé kariérní koučky. Zhruba jednou týdně jsem navštívil tematický meetup nebo pracovní veletrh, abych se networkoval, mnohokrát jsem přepracoval LinkedIn a CV, vytvořil jsem si webové portfolio a poslal hromady pracovních aplikací. Těch bylo celkem 200 a od začátku intenzivního hledání do obdržené nabídky uplynuly dva měsíce. České čtenáře bych ale znovu rád povzbudil. V Německu jsem obdržel pozitivní feedback asi od každé 15. nebo 20. oslovené firmy. V Praze jsem zkusil jen jednu, a hned projevila zájem. Takže v ČR na základě osobní zkušenosti stoprocentní odezva.😉

Jak jste zvládl výzvy spojené s přechodem od učení k práci v oboru?

Do práce mám nastoupit za čtyři dny, takže nemohu moc komentovat, ale snad jen krátký postřeh. Setkal jsem se s tím, že někteří kolegové analytici si stěžují na case studies, které některé firmy nechají uchazeče v časovém limitu vypracovat jako součást přijímacího řízení. Často totiž nad úkolem stráví řadu hodin, třeba i více než je předpokládaná časová náročnost, a stejně nejsou přijati a nebo ani nedostanou feedback.

Přijímací řízení slouží zrovna tak pro uchazeče jako pro zaměstnavatele. Proto bych rád všechny povzbudil, aby se nebáli ptát při pohovorech na cokoli, co jim k uvažované pozici připadá relevantní.

Já jsem ale právě díky těmto úkolům získal aspoň mlhavou představu o tom, jak práce v konkrétní společnosti vypadá a jaký typ úkolů bych tam řešil. Obecně jsem si překvapivě přijímací řízení užíval tím více, čím podrobnější byla. A ještě mě napadá jedna věc. Moje koučka vždycky zdůrazňuje, že řízení slouží zrovna tak pro uchazeče jako pro zaměstnavatele. Proto bych rád všechny povzbudil, aby se nebáli ptát při pohovorech na cokoli, co jim k uvažované pozici připadá relevantní.

VÍCE O DATOVÉ ANALYTICE

Jaká byla největší výzva, se kterou jste se dosud v oboru datové analytiky setkal?

Nejnáročnější pro mě asi zatím bylo dát dohromady portoflio hostované na GitHubu, protože jsem chtěl, aby vypadalo k světu. Předtím jsem ani nesáhl na HTML a CSS. Takhle jsem musel vše rozchodit, vybrat prezentovatelné projekty, učesat a okomentovat kód a potrápit se třeba s anonymizací – v jednom projektu, který jsme na bootcampu dělali, totiž figurovaly v datech názvy reálných firem, které bylo potřeba nahradit konzistentně napříč různými soubory. A ještě jsem nové názvy vytvořil německy znějící, byla to docela legrace spojená s používáním pro mě do té doby neznámých knihoven a za podpory umělé inteligence.

Měl byste nějaká doporučení pro každého, kdo chce dosáhnout úspěchu jako datový analytik?

Vytrvalost. Znám lidi, kteří sehnali práci velmi rychle, ale nemusí to tak vždycky být. I samotné učení je nikdy nekončící proces. Takže jít pořád dál a dál, rozumným tempem, pracovat na projektech, které člověka baví, nenechat se odradit když něco nevychází, a najít si taky čas na odpočinek. 🙂 Držím palce!

Je změna kariéry to, co hledáš a potřebuješ? IT kurzy jsou otevřené i pro tebe. Nemusíš mít žádné počáteční zkušenosti. A jak vidíš i na příběhu Radka, nemusíš mít lásku k programování. Ale vše závisí na odlišných okolnostech, motivaci, stylu učení a v neposlední řadě i zvoleném oboru. Protože IT rozhodně není jen o programování.

Registration
NECHÁM SI PORADIT