Apmacibas

5 tipů na zábavné programování
pro začátečníky

Jak s programováním začít co nejlépe? Nejlepší je učit se něco, co vás bude bavit. Právě proto vám představíme pět zajímavých a jednoduchých mini projektů, které zvládnete vytvořit i se základní znalostí programovacích jazyků a zároveň si tak své zkušenosti prohloubíte.

V následujících projektech budeme využívat programovací jazyky, jako HTML, JavaScript a někdy i CSS. Pokud jste v některém z nich ještě neprogramovali, nebo jste si zatím programování vůbec nezkusili, nezoufejte, i tak si pomocí podrobných online návodů můžete tyto malé projekty zkusit zpracovat.

K vytváření některých úkolů vám bude stačit i poznámkový blok, pokud budete ctít základní pravidlo ukládání všech souborů s relevantní koncovkou do stejné složky projektu. Pokud byste chtěli programovat raději v editorech, se kterými se setkáte i ve videonávodech, pak můžete začít s Visual Studio Code nebo NetBeans, oba jsou zdarma.

1. Kalkulačka

Prvním projektem, který uvedeme a na kterém si můžete procvičit své znalosti, je příprava kalkulačky. Tento mini projekt pokrývá všechny složité interakce s uživatelským rozhraním a JavaScriptem, ale stále je dostatečně jednoduchý, aby to zvládl každý s jakoukoliv úrovní programování. Právě proto, že není příliš složitý, nabízí dokonalou příležitost seznámit se s programovacími jazyky a vyzkoušet si na něm základy programování v HTML, bez kterých se později rozhodně neobejdete. Jak na to se můžete podívat ve videu.

2. Generátor náhodných hesel

Dalším jednoduchým úkolem, ve kterém se můžete vrhnout na programování je generátor náhodných hesel, pomocí kterého si vygenerujete silné heslo s velkými a malými písmeny, čísly a symboly. Pro řešení tohoto úkolu budete potřebovat alespoň základní znalost HTML, CSS a JavaScriptu. Podrobné informace, jak sestavit generátor náhodných hesel najdete v tomto videonávodu.

3. Analogové hodiny

Jedním z nejlepších projektů pro výuku CSS a JavaScriptu jsou analogové hodiny. Kromě toho, že si vytvoříte plně funkční hodiny a procvičíte programovací jazyky, se také naučíte, jak používat absolutní polohu a transformovat ji mnoha různými způsoby. A také si díky tomu vyzkoušíte, jak upravovat CSS pomocí JavaScriptu. V tomto videonávodu totiž autor používá CSS proměnné, aby byla integrace JavaScriptu jednodušší. 

4. Seznam úkolů

Kdo by alespoň jednou za život nepotřeboval to-do list. A teď si ho můžete vytvořit sami. V rámci tohoto projektu, si vyzkoušíte naprogramovat to-do list, do kterého budete přidávat úkoly, které budete moct označit jako dokončené nebo nedokončené. Pro tento mini projekt budete potřebovat základní znalost HTML, CSS a JavaScriptu.  A jak si tedy takový to-do list vytvořit? Dozvíte se níže.

5. Jednoduchá hra

Další možností, jak si procvičit své dovednosti v základech programování, je vytváření jednoduchých her, jako například piškvorky, šibenice nebo online ping pong. Není třeba zabývat se příliš těžkými funkcemi a grafikou, pro začátek si vystačíte se základy. Otestujte své znalosti programovacích jazyků a pobavte se vlastní hrou! 

Jak vytvořit hru Piškvorky, najdete například na stránkách Vysokého učení technického v Brně, kde je projekt podrobně popsán včetně zdokumentovaného zápisu kódu. Nebo se podívejte na videonávod.

A pokud byste se chtěli v programování zdokonalit a vrhnout se i na složitější projekty, nebo dokonce získat zajímavou pracovní nabídku, přihlaste se na některý z našich kurzů a odstartujte svou kariéru v IT ještě dnes!

Registration
NECHÁM SI PORADIT