Apmacibas

Proč je manuální testování
důležité i v dnešní době?

Každý den se na trhu objeví mnoho aplikací, nových systémů a dalších produktů, které vyžadují testování. Vzhledem k jejich vysokému počtu je automatizace testování velmi užitečná a urychluje celý proces ladění a nasazení. Stále však existují programy, které vyžadují manuální testování. A v některých případech je zase možné dosáhnout skutečně vysoké kvality produktu pouze kombinací manuálního a automatizovaného testování. V tomto článku se podíváme na 5 důvodů, proč je manuální testování stále důležité a mnohdy i nezbytné.

woman in green shirt sitting in front of computer

Výhody lidského faktoru při manuálním testování

V některých případech je lidský faktor pro testování nezbytný. Občas totiž automatizované testovací programy neodhalí problém, protože ho zkrátka nevidí. Ačkoliv máme v dnešní době už velmi vyspělé testovací programy, občas aplikace či program vyžadují citlivější průzkum, než může počítač nabídnout. Tester navíc může aplikaci zhodnotit i z pohledu uživatele a vnést do svého posudku i trochu psychologického hlediska. Lépe tak pozná, co je pro uživatele přirozené, jak se mu v prostředí orientuje, co je vhodné a co naopak spíše na škodu.

Průzkumné testování

Automatizované testovací programy se zabývají tím, co jim předepíšete. V podstatě potřebují ke svému fungování nastavené parametry, které mají hlídat, navíc napsané ve správném kódu. Často však není možné napsat takový kód, díky kterému by počítač zkontroloval kompletně celý program a nevynechal žádný detail. Průzkumné testování je technika testování softwaru, která nepoužívá žádný specifický návrh testu, ale umožňuje odpovídat na otázky typu „co se stane, když udělám to či ono“ a otestovat tak celý program bez jakýchkoli omezení. Proto je průzkumné testování naprosto zásadní pro odhalení nedostatků a případných rizik, která do této chvíle nikoho nenapadla.

gray laptop computer turned on

Automatizované testy mohou být chybné

Stejně jako v kódu mohou být napsané „chyby“, mohou obsahovat chyby i testovací skripty. To znamená, že automatizované testování může produkovat falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledky. Pokud proces testování nehlídá jen testovací program, ale i člověk, můžeme se těmto chybám jednoduše vyhnout. Člověk totiž celkem snadno objeví, v čem chyba spočívá a proč dochází ke zkreslení, a může případně skript i opravit.

Někdy není možné využít automatizované testování

V některých situacích není možné automatizované testování využít, případně by se jeho cena vyšplhala do astrálních částek. V takových případech se využívá pouze manuální testování. Je tomu tak například ve chvíli, kdy testujete tablet a potřebujete docílit jeho přesné a rychlé dotykové reakce. Samozřejmě je možné vytvořit automatizovaný dotyk, ale je to složité a drahé a výsledky by nebyly tak přesné jako testování pomocí lidí. Proto v tomto a dalších podobných případech prostě nemá smysl používat automatizované testování.

Manuální testování umožní vidět problém komplexně

Výhodou automatizovaného testování je, že šetří čas a poskytuje výsledky velmi rychle. Navíc není tak nákladné a můžete díky tomu uvést software na trh velmi rychle. Naopak manuální testování vám umožňuje podívat se detailněji na problémy související s vaším produktem. Umožňuje vám ho vidět i z perspektivy uživatele, což žádný automatizovaný testovací program nedokáže.

Je tedy zřejmé, že bez ohledu na to, jak moc se automatizované testování zlepšuje, vždy může nastat situace, kdy je pro dosažení opravdu dobrého výsledku potřeba i manuální testování.

Pokud máte zájem dozvědět se o testování více, přihlaste se na náš kurz Manuální testování nebo Automatizované testování a posuďte jejich výhody a nedostatky sami.

Registration
NECHÁM SI PORADIT