courses

Kterou z těchto 7 nejpopulárnějších PHP
web stránek využíváš denně?

PHP, Hypertext Preprocessor, je programovací jazyk používaný převážně na tvorbu webových aplikací. Jeho provoz spadá na stranu serveru, kde se odehrávají akce jako výčet a generování HTML kódu. Výsledkem je kód odeslaný na stranu klienta, kde se mu web také vykreslí. Zásluha za vytvoření tohoto skriptovacího jazyka patří Rasmusovi Lerdorfovi. Tenkrát se psal rok 1994. Z toho je patrné, že už za sebou má PHP téměř tři dekády. Přesto se těší popularity i dnes a v žebříčku programovacích jazyků na straně serveru stále dominuje. Pro webový vývoj přináší benefity. Ukázkou jsou ty nejúspěšnější projekty, které na PHP stojí. Na kterou z těchto aplikací nedáš dopustit?
.

Facebook (Meta)Facebook

Největší webová aplikace – gigantická sociální síť s více než 3 miliardami aktivních uživatelů po celém světě. Celý základní kód aplikace na jejím počátku v roce 2004 napsali Mark Zuckerberg a Dustin Moskovitz v PHP. V roce 2010 pak Facebook představil transpilátor HipHop (HPHPc), který kód PHP přeložil do C++. K dalšímu vylepšení Facebook došel HipHop Virtual Machine (HHVM) – virtuálním strojem PHP založeným na JIT.

WordPress 

Jeden z nejrozšířenějších content management systémů (CMS) napsaný v PHP a MySQL. Výhoda samotného PHP se skrývá přímo v možnosti programovat a vytvořit tak flexibilní a dynamický obsah (vlastní šablony). WordPress je skvělý i pro úplné začátečníky, kteří se chtějí na naučit tvořit weby. Počátky WordPressu spadají do roku 2003, je tedy starší než velikáni Facebook a Twitter. Na jeho vzniku se zasloužili Matt Mullenweg a Mike Little.

Jejich záměrem bylo vytvořit odnož populárního blogovacího software b2/cafelog. Povedlo se to celkem dobře, protože dnes na WordPressu jede mimo enormní množství blogů i stovka webových stránek federálních a státních vlád, krajů, malých měst, středních i vysokých škol. O jméno tohoto redakčního systému, tak jak jej známe dnes, se zasloužila Mattova přítelkyně Christine Sellecková.

SlackSlack

Další zástupce z úspěšných PHP projektů, který se těší 10 milionům aktivních uživatelů denně, je Slack. O vznik této bezplatné komunikační platformy se zasloužil Stewart Butterfield. PHP bylo tou pravou volbou pro zajištění efektivity pracovních postupů, urychlení doby požadavků webu a minimální množství chyb. Slack využívá konkrétně open-source PHP framework Laravel. Tím je vývoj aplikace snazší a škálovatelný. Momentálně dokáže interagovat s více než 2 200 aplikacemi, funguje na desktopu i mobilních zařízeních a v neposlední řadě má otevřené API, takže si software vylepšíte podle svých představ.

WikipedieWikipedie

Jedna z největších a nejoblíbenějších webových stránek na světě a online encyklopedie první volby pro uživatele napříč celým světem. Její historie se začíná psát v roce 2001, kdy se tvořila jako doplňkový projekt k dnes již neexistující encyklopedii Nupedia. Web využívá programovací jazyk PHP spolu s databázovým back-endem MySQL/MariaDB. Nároky v podobě rozsáhlých dat a komplikovaných dotazů řeši PHP velmi dobře – umí zpracovat velké množství dat. Lepší výkon web stránek s téměř dvakrát rychlejším načítáním a lepším uživatelským zážitkem přinesla implementace HHVM (virtuálního stroje pro PHP vyvinutým Facebookem).

MailchimpMailchimp

Jedna z nejznámějších platforem pro e-mail marketing. Mailchimp je celá postavená na PHP, a to jak v oblasti aspektu, tak funkčního prostředí. Škálovatelné databáze v PHP zpracovávají miliony e-mailů denně. Tento jazyk prospívá zpracovávání velkého objemu dat a zároveň zajišťuje efektivitu v přístupu k datovému úložišti.

VÍCE O WEBDEVELOPMENTU

SpotifySpotify

Tato audio a videostreamingová služba vznikla v roce 2006 pod rukama Daniela Eka a
Martina Lorentzona. Použití kódu PHP, který se stále vylepšuje, se i v případě Spotify vyplatilo. Přístup k milionům skladeb pomocí jednoduchého vyhledávání z této platformy učinilo jednu z nejpopulárnějších hudebních služeb na světě.

Canvacanva

Intuitivní a bezplatný nástroj pro grafický design, a to zejména pro tvorbu grafiky na sociální sítě a prezentací. Svou (ne)náročností je přívětivá i pro negrafiky. Již během prvního roku od jejího spuštění měla obrovský úspěch – více než 750 tisíc uživatelů. Canva vznikla převážně na PHP, díky čemuž zefektivňuje vyhledávání a distribuci šablon. PHP má zásluhu na většině back-endových úloh dodnes, pro rozšíření funkcionalit ale integrovala Node.js.

Líbilo by se ti také podílet na takovém úspěšném projektu? Může být úplně jiný, ale neméně významný. Svou cestu za webovým vývojem jde začít kdykoliv. Stačí touha a chuť učit se třeba i zábavnou cestou. K rychlejšímu učení ti pomůže kurz Web development. Už za 8 týdnů se naučíš vše, co potřebuješ k tomu, abys na sobě pracoval/a samostatně.

 

Registration
NECHÁM SI PORADIT