courses

Jaké IT pozice jsou teď nejžádanější?
A má smysl se pro ně rekvalifikovat?

Začít s kariérou v IT není jen pro rozené počítačové nadšence. IT nabízí možnosti i pro nováčky v oboru, kteří hledají zajímavé zaměření pro své budoucí zaměstnání, nebo se chtějí rekvalifikovat. IT totiž nenabízí jen adekvátní pracovní nabídky, ale rozvíjí i vaše logické schopnosti a digitální kompetence, které jsou v dnešní době neodmyslitelnou součástí každodenního života.

Firmy expandují, digitalizují svá pracoviště a zavádějí nejnovější technologie, a proto je pro ně velmi důležité mít v týmu schopné IT odborníky. Z výsledků průzkumů trhu vyplývá, že firmy budou nabírat i v letošním roce vysoký počet nových IT specialistů, a to zejména z oblasti back-end vývoje, front-end vývoje, infrastruktury, testování softwaru a vývoje a správy informačních systémů.

three men sitting while using laptops and watching man beside whiteboard

Technologický vývoj přináší nové možnosti

Digitalizace a rozvoj technologických možností se už ale netýká pouze velkých společností. Na scénu přichází i potřeby menších firem, pro které je nutností zviditelnit se, případně posunout své technologické umění kupředu. Roste množství e-shopů, pro které je nepředstavitelná existence bez online prostředí. A proto se zvyšuje poptávka i po vývojářích na volné noze.

V dnešní době se začíná otevírat ve světě ale i další Pandořina schránka s neomezenými možnostmi uplatnění v IT, kterou komentuje Martin Rosický, lektor kurzu Datové analytiky v Praha Coding School: „Dramatická změna v dostupnosti umělé inteligence otevírá nové možnosti nejen v procesu vývoje SW, ale i funkčnosti aplikací. Neznamená to, že teď ‚může programovat každý‘, ale klíčovou schopností se stává umění formulovat dotaz pro AI tak, aby byl výsledek co nejpřesnější.“

Poptávka po kapacitách v oboru IT stále roste

Podle Českého statistického úřadu se počet IT profesionálů pracujících v zemi za posledních pět let zvýšil ze 180 000 na 209 000, přesto je jich na českém trhu stále nedostatek. Z toho důvodu jsou některé společnosti nuceny slevit ze svých požadavků na kandidáty a orientovat se zejména na juniory. Díky tomu vysokoškolské vzdělání nehraje ve světě IT tak významnou roli a mnoho uchazečů si vystačí i s absolvováním rekvalifikačního kurzu.

I proto se zvyšuje procento lidí, kteří se rekvalifikují do IT a najdou tak díky svému odhodlání nový kariérní život. Druhým důvodem, proč se někteří ke změně oboru odváží, je stále častější syndrom vyhoření. Lidé jsou na svých pozicích nespokojení, mnoho manažerů se potýká s bezvýchodnými situacemi v time-managementu. Východisko hledají v možnostech, které firmy odborníkům v IT nabízejí, jako je home-office, flexibilní pracovní doba, solidní finanční ohodnocení v rozmezí 50–120 tisíc měsíčně a mnoho dalších výhod.

Kam směřuje český IT trh?

Na prvních příčkách nejoblíbenějších IT oblastí v rámci školení se pohybují: programování webových stránek, analýza dat a testování. A ani letos o své přední pozice nepřijdou. Kromě nich je na vzestupu i kybernetická bezpečnost.

V současné době kybernetické útoky představují největší ohrožení společností, které uchovávají citlivá data v digitalizované podobě. Podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) se počet kybernetických incidentů v říjnu minulého roku dostal vysoko nad průměr. Proto větší společnosti budují silná oddělení kybernetické bezpečnosti zastoupená odborníky v oboru, kteří se starají o bezpečnost firemních dat i osobních údajů zaměstnanců. Ale stále je i v tomto odvětví nedostatek pracovních sil.

Časopis Forbes nedávno uvedl, že na globálním trhu práce v oblasti kybernetické bezpečnosti je přibližně 700 000 volných pracovních míst. Proto se i kurzy kybernetické bezpečnosti těší velké účasti. Kromě nováčků v oboru některé odbornější kurzy vyhledávají i zkušenější odborníci, protože požadavky na bezpečné systémy a procesy v organizacích se neustále mění, a tak je třeba celou problematiku buď pečlivě sledovat, nebo zvolit pohodlnější variantu a zajistit si kurz.

Vyjma kybernetické bezpečnosti si firmy samozřejmě uvědomují důležitost rozvoje i dalších IT odděleních. Podle nejnovějších průzkumů trhu se největší nabídka IT pozic soustředí do oblasti e-commerce a datové analýzy. Kromě toho firmy shánějí nové kapacity také na administrátorské pozice se zaměřením na správu infrastruktury.

Jak se stát žádaným IT odborníkem?

Ačkoliv by někdo mohl říci, že IT odborníků je takový nedostatek, že v podstatě přijmou každého, není tomu tak. Pro absolvování kurzu vám samozřejmě stačí logické uvažování a zapálení do IT. S bootcampem se v oboru zvládnete zorientovat i během 4 měsíců. Většina kurzů navíc probíhá online, takže je můžete absolvovat i současně se svým zaměstnáním. Nicméně tím to zdaleka nekončí. Najít adekvátní pozici ve vhodné firmě, která vám bude sedět, je často složitější než představy studentů IT kurzů. Proto se některé IT školy zaměřují i na kariérní poradenství a nabízí svým studentům bezplatnou pomoc s hledáním budoucího zaměstnání, což je pro budoucí odborníky v IT vzhledem k široké síti kontaktů škol velmi výhodné.

Takže má smysl se pro IT pozice rekvalifikovat? Ano, má. IT obor nabízí mnoho výhod, které oceníte a které vám pomohou rozvíjet své logické schopnosti a kariérní možnosti. A pokud si na to netroufáte sami, našim studentům nabízíme zdarma kariérní poradenství, díky kterému bude hledání budoucího zaměstnání mnohem snazší.

Registration
NECHÁM SI PORADIT