Agilní metody řízení projektů jsou dnes stále více žádané, protože umožňují týmům rychle reagovat na změny a dosáhnout lepšího výsledku. Klíčovým prvkem úspěchu v agilním prostředí je však správný nástroj, který vám pomůže sledovat vývoj projektu, úspěšně ho plánovat a spolupracovat na něm s dalšími vývojáři. V tomto článku se podíváme na pět nejlepších nástrojů pro agilní metody řízení projektů, shrneme si některé jejich funkce a finanční nákladnost.
Jira, vyvinutá firmou Atlassian, je nejpoužívanějším a nejoblíbenějším nástrojem pro správu projektů scrum, který nabízí tisíce funkcí. Projekty jsou v ní organizovány pomocí stavů: nový, probíhající a dokončený. Odesílá okamžitá upozornění e-mailem a na plochu. Tento agilní software pro správu projektů má drag and drop, centralizovaný pracovní prostor a sledování času. Navíc jeho bezplatný tarif nabízí 2 GB úložiště. V současné době nabízí Jira využití svých funkcí i mimo vývojové týmy, například pro HR operace či marketing.
Funkce:
Cena:
Cena závisí na počtu uživatelů. Její základní plán můžete v rámci malého týmu využívat bezplatně bez jakéhokoliv časového omezení. Placené plány začínají na 7 dolarech za uživatele měsíčně.
Monday.com je jedním z nejlepších nástrojů pro správu scrumu, který nabízí neomezený počet uživatelů a nástěnek pro scrum týmy. Vyznačuje se vizuálním přístupem k projektovému řízení a správě úkolů. Jeho přehledné dashboardy a možnost customizace ho činí atraktivním pro týmy, které preferují vizuální organizaci práce. Poskytuje také uživatelsky přívětivou mobilní aplikaci. Pokud s agilním projektovým řízením začínáte, software Monday.com je ideální volbou.
Monday.com má bezplatnou zkušení verzi. Jinak se ceny liší podle plánu a počtu uživatelů a začínají na 8 dolarech za uživatele měsíčně.
ClickUp je multifunkční nástroj, který nabízí podporu pro různé metodiky projektového řízení, včetně scrumu. Jeho konfigurovatelnost a integrace z něj dělají vhodnou volbu pro různé typy projektů. Pomocí ClickUp můžete organizovat kalendáře, plánovat čas, dohlížet na kapacitu týmu, sledovat důležité milníky a synchronizovat vše s Google kalendářem.
ClickUp nabízí základní verzi zdarma. Placené plány začínají na 5 dolarech za uživatele měsíčně.
Smartsheet kombinuje funkce tabulí s projektovým řízením, což umožňuje týmům sledovat úkoly a časové plány v jednoduchém a přehledném formátu. Je ideální pro organizace, které potřebují detailně sledovat projekty a kombinovat projektové úkoly s tabulkovými daty.
Cena závisí na plánu a počtu uživatelů. Plán můžete zakoupit již od 9 dolarů za uživatele měsíčně.
Wrike je komplexním nástrojem pro řízení projektů, který nabízí pokročilé funkce pro plánování, spolupráci a sledování pokroku projektů. Je vhodný pro organizace, které potřebují více než jen jednoduchou správu úkolů.
Zkušební verze je zdarma. Placené plány můžete pořídit od 9,80 dolarů za uživatele měsíčně.
Každý z těchto nástrojů má své vlastní výhody a nevýhody, a proto je důležité při výběru nejvhodnějšího nástroje zvážit potřeby organizace, rozpočet a požadavky na funkce řízení projektů. Pokud ale vyberete ten nejvhodnější nástroj, znatelně vám to ulehčí a zefektivní práci. A ve kterých konkrétních oborech se dá agilních metod řízení projektů využít? Kromě marketingu, zdravotnictví a průmyslu má ocenitelnou roli i v IT – nezáleží na tom, jestli jde o UX design, kybernetickou bezpečnost nebo web development.