Apmacibas

Poznejte 5 nejlepších nástrojů pro agilní
metody řízení projektů

Agilní metody řízení projektů jsou dnes stále více žádané, protože umožňují týmům rychle reagovat na změny a dosáhnout lepšího výsledku. Klíčovým prvkem úspěchu v agilním prostředí je však správný nástroj, který vám pomůže sledovat vývoj projektu, úspěšně ho plánovat a spolupracovat na něm s dalšími vývojáři. V tomto článku se podíváme na pět nejlepších nástrojů pro agilní metody řízení projektů, shrneme si některé jejich funkce a finanční nákladnost.

1. Jira

Jira, vyvinutá firmou Atlassian, je nejpoužívanějším a nejoblíbenějším nástrojem pro správu projektů scrum, který nabízí tisíce funkcí. Projekty jsou v ní organizovány pomocí stavů: nový, probíhající a dokončený. Odesílá okamžitá upozornění e-mailem a na plochu. Tento agilní software pro správu projektů má drag and drop, centralizovaný pracovní prostor a sledování času. Navíc jeho bezplatný tarif nabízí 2 GB úložiště. V současné době nabízí Jira využití svých funkcí i mimo vývojové týmy, například pro HR operace či marketing.

Funkce:

  • Jira poskytuje komplexní Scrum board pro správu backlogu, plánování a sledování práce v rámci sprintů. Tento nástroj je ideální pro efektivní řízení scrum procesů.
  • Snadná správa produktového backlogu s prioritizací úkolů umožňuje týmu snadno vybírat úkoly do sprintu na základě důležitosti.
  • Můžete ji kombinovat s dalšími nástroji Atlassian, jako je Confluence a Bitbucket. To umožní jednodušší předávání dat mezi aplikacemi.
  • Nabízí možnost vytvářet pokročilé reporty a grafy pro sledování pokroku projektů, což pomáhá s analýzou výkonnosti týmu.
  • S Jirou získáte předpřipravené šablony pro scrum, projektový management, sledování chyb, plánování projektu, Kanban, DevOps a další.

Cena:

Cena závisí na počtu uživatelů. Její základní plán můžete v rámci malého týmu využívat bezplatně bez jakéhokoliv časového omezení. Placené plány začínají na 7 dolarech za uživatele měsíčně.

2. Monday.com

Monday.com je jedním z nejlepších nástrojů pro správu scrumu, který nabízí neomezený počet uživatelů a nástěnek pro scrum týmy. Vyznačuje se vizuálním přístupem k projektovému řízení a správě úkolů. Jeho přehledné dashboardy a možnost customizace ho činí atraktivním pro týmy, které preferují vizuální organizaci práce. Poskytuje také uživatelsky přívětivou mobilní aplikaci. Pokud s agilním projektovým řízením začínáte, software Monday.com je ideální volbou.

Funkce:

  • Vyniká ve vizuálním řízení projektů s přehlednými dashboardy a grafy.
  • S Mondays.com máte možnost vytvářet vlastní formuláře pro úkoly a projektové desky, což umožňuje přizpůsobit nástroj potřebám týmu.
  • Automatické spouštění úkolů a upozornění na základě definovaných pravidel zvyšuje efektivitu týmu.
  • Monday.com podporuje řadu integrací s dalšími aplikacemi a službami pro plynulou spolupráci.
  • Má předpřipravené šablony pro řízení projektů, vývoj softwaru, HR a další.

Cena:

Monday.com má bezplatnou zkušení verzi. Jinak se ceny liší podle plánu a počtu uživatelů a začínají na 8 dolarech za uživatele měsíčně.

3. ClickUp

ClickUp je multifunkční nástroj, který nabízí podporu pro různé metodiky projektového řízení, včetně scrumu. Jeho konfigurovatelnost a integrace z něj dělají vhodnou volbu pro různé typy projektů. Pomocí ClickUp můžete organizovat kalendáře, plánovat čas, dohlížet na kapacitu týmu, sledovat důležité milníky a synchronizovat vše s Google kalendářem.

Funkce:

  • ClickUp nabízí širokou škálu funkcí, které jsou jinde dostupné pouze v placených plánech, takže snižuje potřebu používání doplňků produktu.
  • Přizpůsobí se potřebám týmu a projektu pomocí různých šablon pro různé účely, jako například ke správě sprintů či sledování chyb.
  • Díky automatizaci workflow umožňuje vývojářům automatizovat sprintový systém, redukovat všední úkoly a efektivně alokovat zdroje.

Cena:

ClickUp nabízí základní verzi zdarma. Placené plány začínají na 5 dolarech za uživatele měsíčně.

4. Smartsheet

Smartsheet kombinuje funkce tabulí s projektovým řízením, což umožňuje týmům sledovat úkoly a časové plány v jednoduchém a přehledném formátu. Je ideální pro organizace, které potřebují detailně sledovat projekty a kombinovat projektové úkoly s tabulkovými daty.

Funkce:

  • Nabízí předem připravené šablony pro stavebnictví a inženýrství, technologie, telekomunikace a mnoho dalšího, což pomáhá zmenšit rozpočet a zjednodušit plánování.
  • Smartsheet se integruje s aplikacemi, jako je Microsoft Office a Slack, a to usnadňuje spolupráci a sdílení dat.
  • Poskytuje metriky v reálném čase, shrnuje průběh projektu pomocí souhrnů a aktualizuje informace o projektu.
  • Umožňuje automatizaci akcí pomocí jednoduchých pravidel. Informuje o stavu projektu, jako je pozastavený, nezahájen, probíhající, dokončený a zrušený.
  • Nabízí administrátorské ovládací prvky, které uživatelům pomáhají spravovat a kontrolovat přístup, vlastnictví a používání.

Cena:

Cena závisí na plánu a počtu uživatelů. Plán můžete zakoupit již od 9 dolarů za uživatele měsíčně.

5. Wrike

Wrike je komplexním nástrojem pro řízení projektů, který nabízí pokročilé funkce pro plánování, spolupráci a sledování pokroku projektů. Je vhodný pro organizace, které potřebují více než jen jednoduchou správu úkolů.

Funkce:

  • Zahrnuje předem připravené šablony pro agilní, provozní, IT a inženýrské, projektové řízení a další profesionální služby.
  • Nabízí stavy jako nový, probíhající, pozastavený, dokončený a zrušený. 
  • Wrike má Dynamic Request Forms (DRF) pro zjednodušení plánování projektu. Obsahuje také funkce jako drag and drop a sledování času.
  • S Wrike získáte aktualizované a přesné informace, které vám pomohou dodržet termíny. Také se integruje s Tableau a vytváří pokročilé analýzy a přehledy dat.
  • Má funkce, které je možné velmi intuitivně ovládat, jako například řídicí panely, přizpůsobitelné kalendáře a podrobné analýzy.

Cena:

Zkušební verze je zdarma. Placené plány můžete pořídit od 9,80 dolarů za uživatele měsíčně.

Každý z těchto nástrojů má své vlastní výhody a nevýhody, a proto je důležité při výběru nejvhodnějšího nástroje zvážit potřeby organizace, rozpočet a požadavky na funkce řízení projektů. Pokud ale vyberete ten nejvhodnější nástroj, znatelně vám to ulehčí a zefektivní práci. A ve kterých konkrétních oborech se dá agilních metod řízení projektů využít? Kromě marketingu, zdravotnictví a průmyslu má ocenitelnou roli i v IT – nezáleží na tom, jestli jde o UX design, kybernetickou bezpečnost nebo web development.

Registration
NECHÁM SI PORADIT