Apmacibas

Můžu sehnat práci v IT
i bez vysokoškolského titulu?

Přesvědčení o tom, že bez vysoké školy to v práci nikam nedotáhneš, už se zdá poměrně zastaralé. Ovšemže to v některých případech stále platí, ale objevuje se čím dál více možností, jak se zaopatřit, nebo dokonce začít vydělávat příjemnou sumu a mít velmi ceněnou pozici ve firmě i bez vysokoškolského titulu. Například práce v IT sektoru je toho dokonalým důkazem.

people sitting near table with laptop computer

V dnešní době existuje nespočet online IT kurzů, kde se můžeš naučit vše potřebné k tomu, aby ses mohl(a) vrhnout na práci v IT. Často toho využívají lidé, kteří chtějí změnit své zaměstnání nebo nechtějí ztrácet čas studiem a chtějí se rovnou zapojit do výdělečných činností. Jaké má tento způsob kvalifikace výhody a úskalí? A je to opravdu lepší než studium oboru IT na vysoké škole?

Studium na VŠ x online kurzy

Po střední škole se každý z nás ocitne na důležitém životním milníku. Rozhoduje se, jestli bude dál studovat a obětuje tomu zhruba 5 let svého života, nebo zvolí cestu praktické výuky a vrhne se rovnou po nějaké pracovní příležitosti. Výhodou toho, když se rozhodneš pro zaměstnání je, že neztrácíš čas a v podstatě si buduješ kariéru hned. V takovém případě se může stát, že tvoji diplomovaní spolužáci budou v praxi několik let za tebou a budou teprve navazovat pracovní příležitosti v době, kdy ty už můžeš být například na pozici seniorního IT odborníka.

Zároveň největším úskalím studia na vysokých školách je, že se nejprve učí teoretické znalosti, které jsou sice nezbytné, ale často se rozcházejí s možnostmi, které máš v praxi. A bez zkušeností z praxe se bohužel neobejdeš. Proto po škole stejně vyjdeš v podstatě jako juniorní adept, ačkoliv máš mnoho znalostí ve svém oboru. V IT se totiž nejvíce cení zkušenosti a praxe.

Ideální stav

Samozřejmě je možné studovat na vysoké škole a zároveň přihlásit se na pozici junior developera, případně sáhnout po nějaké stáži, kde si osvojíš spoustu praktických znalostí. V takovém případě si člověk prohlubuje své teoretické znalosti praktickými zkušenostmi a ve výsledku je nejlepším kandidátem na jakoukoliv pozici. Navíc kontakty, které získáš na vysoké škole se ti mohou v budoucnu hodit. Například když budeš zakládat svou vlastní firmu a budeš potřebovat mentora, popřípadě šikovné kolegy.

Volná místa v IT

Ovšem jak už bylo zmíněno, jde to i bez vysokoškolského titulu. Online svět doslova přetéká nabídkami kurzů pro zájemce o práci v oboru IT. Je to kvůli velké poptávce firem po IT odbornících, kterých je stále obrovský nedostatek. Na trhu se poptává zhruba o 50 % IT specialistů více, než je ve skutečnosti reálných kvalifikovaných pracovních sil. Navíc v době pandemie se objevil trend vše digitalizovat a přesouvat pracovníky alespoň částečně na home-office. S tím souvisí potřeba každé firmy mít své vlastní IT oddělení, které jí s těmito záležitostmi pomůže.

Proto v podstatě tolik nezáleží na tom, jestli studuješ vysokou školu, nebo získáš praktické znalosti prostřednictvím online kurzů a postupně si budeš rozšiřovat své obzory současně se zaměstnáním. Pokud se budeš věnovat čemukoliv v IT oboru a budeš se snažit získat praktické dovednosti, máš úspěch zaručený.

Finanční stránka studia

A jak to vypadá s financemi při studiu vysoké školy versus vzdělávání online kurzy? Vezměme v úvahu plat kolem 30 tisíc (což je na IT obor ještě hodně málo) a znásobme ho 5 lety, při kterých budeme studovat vysokou školu, případně pracovat jen na částečný úvazek. Navíc za těch 5 let, kdy budeme studovat, bychom se v kariérním světě mohli posunout na vyšší příčku a zajistit si tak mnohem vyšší výdělek. Nelze tvrdit, že diplom nezajistí vyšší nástupní mzdu, v korporátním prostředí tato proměnná může hrát důležitou roli. Ale míra praktických zkušeností, které nasbíráme v průběhu let v praxi, a pozice, na kterou bychom se za tu dobu mohli posunout, jsou stále opravdu velkou motivací pro zvážení druhé možnosti.

Jak to tedy vypadá s těmi pro a proti?

  • Vysoká škola nabízí spoustu informací, které ovšem v klasické praxi nemusíš vždy potřebovat.
  • Na vysoké škole získáš hodnotné kontakty.
  • Vysoká škola ti zabere 5-6 let tvého života.
  • Kurzy jsou rychlejší cestou k získání plnohodnotného zaměstnání.
  • Kurzy nabízí praktické znalosti, které můžeš využít v zaměstnání prakticky okamžitě.
  • Pokud si vybereš studium kurzů, musíš mít pevnou vůli a chtít se samostatně posouvat.
  • Ve výsledku kurzy stojí méně než studium na vysoké škole.

Tak neváhej a přihlas se na některý z našich kurzů a vydej se na dobrodružnou cestu IT oborem za úspěšným kariérním růstem.

Registration
NECHÁM SI PORADIT