courses

LinkedIn - jak vám může pomoct získat práci?

Ještě nedávno se pod pojmem „hledáním práce“ skrývalo časově náročné sepisování životopisu a jeho rozesílání do různých firem, popřípadě odpovídání na zajímavé nabídky páce. Jenže abyste si zajistili alespoň částečný úspěch v podobě pozvánky na pohovor, museli jste odepsat na velký počet inzerátů. Naštěstí díky novodobým technologiím, které se nestále vyvíjejí, nám rutinní povinnosti tohoto typu mohou zcela odpadnout.

 

Díky sociálním sítím, jako je například LinkedIn, můžeme v dnešní době hledat nejen zajímavé nabídky práce, která nás bude opravdu bavit, ale zároveň i přívětivou firemní kulturu, ve které se budeme cítit dobře. A co pro to udělat? Stačí si správně vyplnit profil. V současné době totiž existuje přibližně 800 milionů účtů LinkedIn ve více než 200 zemích. A právě proto nebylo nikdy jednodušší kontaktovat a případně zaujmout ty správné lidi, kteří vám mohou nabídnout vaši vysněnou pozici.

Co je LinkedIn a v čem spočívá jeho síla

LinkedIn je sociální platforma, která dává možnost firmám, podnikatelům i zaměstnancům prezentovat své pracovní úspěchy i neúspěchy. V tom spočívají její výhody. Každý se tu snaží zviditelnit pomocí svých rad i příběhů z firemního života, podnikatelé mohou nabízet rady, jak na daňové přiznání, firmy naopak ukazují svou uvolněnou firemní kulturu. Každý se tu snaží prezentovat, co umí a v čem vyniká. Díky tomu můžete na LinkedInu najít dobré rady, jak se poprat s konkrétním problémem, který v práci řešíte. Nebo si můžete proklepnout firmu, do které se právě hlásíte a nejste si jistí, jestli by se vám tam líbilo.

Jak se prezentují firmy na LinkedInu

Každá firma o sobě na webových stránkách tvrdí, že nabízí nejlepší produkt za nejnižší cenu a nejrychleji vám ho doručí. Ve chvíli, kdy si vybíráme práci, chceme vědět spíše to, jaká panuje ve firmě nálada, jestli jsou tam sympatičtí lidé, jestli má firma tematické pátky, nebo jestli si do kanceláře můžeme přivést domácího mazlíčka. A právě tohle všechno se na LinkedInu můžete dozvědět. Pokud to neprezentuje na svém profilu rovnou konkrétní společnost, určitě najdete zmínky o spokojenosti s firemní kulturou na profilech zaměstnanců. A navíc podle jejich příspěvků získáte i představu o tom, jaký typ lidí v dané společnosti pracuje a jestli byste se s nimi cítili komfortně. Firmu jako takovou tedy nereprezentují na LinkedInu její příspěvky, které mohou být velmi často formální, ale právě zaměstnanci, kteří napoví o postavení firmy mnohem více.

Jak se na LinkeInu hledá práce?

LinkedIn můžete při hledání práce využít nejen jako platformu pro vyhledávání nabídek, ale také jako svůj online dostupný životopis, který rozšiřujete navazováním kontaktů se správnými lidmi. Pokud jste zatím nenašli svou vysněnou pracovní pozici, je možné, že ji teprve vytváří a hledají na LinkedInu tu správnou osobu, která by ji mohla obsadit. Právě LinkedIn nabízí totiž i firmám velmi pohodlný způsob hledání potenciálních kandidátů, jelikož si mohou prohlédnout jejich zkušenosti, komentáře, aktivitu, a dokonce i doporučení například bývalých kolegů či šéfů. Pomocí svého profilu tak můžete dát vědět firmám, že jste otevření nabídkám, v jakém odvětví se realizujete a co konkrétně jim nabízíte.

Jak by měl vypadat můj profil?

Nejdůležitější je první dojem. Strukturu za vás vytvoří LinkedIn, takže tím se nemusíte stresovat, ale co a kam vyplnit? Na svém profilu si postupně podle návodných doporučení platformy můžete vytvořit vlastní CV, které si potom kdykoliv stáhnete a rozešlete, kam bude třeba.

  • Prvním bodem je vyplnění vzdělání a předchozích zkušeností. Pokud máte možnost doplnit i referenční kontakt, bude pro vás hledání práce mnohem jednodušší. Referenční kontakty můžete nahradit i již zmíněnými doporučeními vašich kolegů. Není třeba vypisovat dlouhosáhlé eseje o tom, co jste ve které firmě dělali. Postačí stručné shrnutí, případně třeba programy, se kterými jste pracovali, jazyky, ve kterých jste programovali, a hlavně jednoznačný název pozice.
  • Reprezentativní fotka je základem každého profilu. Záleží jen na vás, jak chcete na potenciální zaměstnavatele nebo partnery působit. Každopádně se správnou fotografií budete působit mnohem věrohodněji a získáte tím plusové body.
  • Nezapomeňte uvést, čemu se věnujete i mimo práci. Někdy recruiteři hledají takového kandidáta, který bude vyhovovat jejich firemní kultuře. Proto vám může nahnat body například i to, že hrajete ping pong nebo bowling, protože skvěle doplníte jejich firemní družstvo. Zkrátka pokud máte jakoukoliv jedinečnou vlastnost, která by vám mohla pomoci se zviditelnit v hromadě kandidátů, určitě ji sem uveďte. Pokud k vašim zájmům přihodíte třeba i nějakou známou osobnost, kterou obdivujete a začnete ji na LinkedInu sledovat, nabídnete recruiterům váš komplexní profil, podle kterého mohou velmi rychle vyhodnotit, jestli se do jejich firmy hodíte.
  • Buďte aktivní. Pro celistvost vašeho profilu je výhodné, aby obsahoval alespoň nějaké zajímavé příspěvky. Pokud se na to necítíte, nemusíte psát své vlastní. Můžete sdílet například firemní akce, zajímavosti vašich oblíbených známých osobností, nebo své vlastní rady a příběhy z pracovního prostředí. Příspěvky ze života a rady, jak na to, bývají nejoblíbenějšími a nejkomentovanějšími, čímž se zvyšuje jejich dosah, a i vy se tak můžete dostat do povědomí více osob.
  • Čím větší počet kontaktů, tím zajímavější kandidát a tím větší šance získat tu správnou nabídku. Proč? Protože pokud máte velký počet kontaktů, má váš profil mnohem větší dosah a může se dostat až k lidem, kteří vám budou schopni nabídnout velmi sympatické pracovní podmínky. Díky tomu, že je LinkedIn specifická sociální síť zaměřená hlavně na pracovní trh, nemusíte se bát požádat o propojení s lidmi, které neznáte, ale jejichž kontakt či názory by pro vás mohly být velmi obohacující.

Mít dobře vyplněný profil se opravdu vyplatí. A pokud si sednete například s odborníkem na hodinku až dvě k vašemu profilu a důkladně ho vyplníte, rázem se posunete před většinu uživatelů LinkedInu. Proto nabízíme našim absolventům v rámci bezplatného kariérního poradenství mj. právě pomoc s nastavením profilu na LinkedInu. Vyzkoušejte ho také a vydejte se za svou kariérou v IT správným směrem.

Registration
NECHÁM SI PORADIT