Apmacibas

Ještě jsme ti nepředstavili
lektora Davida: Voilà

Jeho vášní jsou digitální stopy, které také analyzuje a sbírá. Monitoruje hrozby převážně z DarkWebu a o informační bezpečnosti školí a vzdělává. Podniká kroky k prevenci úniku citlivých dat. Seznamte se s naším lektorem kurzu Kybernetické bezpečnosti – Davidem Havlíkem. Jak se tento investigativní novinář dostal k tomu, co dělá dnes? A co by vám doporučil, pokud máte chuť se v kyberbezpečnosti vzdělávat?

Představíte se nám, Davide?

Jsem specialista na úniky a bezpečnost informací s více než dvaceti lety praxe. Mám zkušenosti ze soukromé i veřejné sféry – z oblastí jako je investigativní žurnalistika, hloubkové prověřování integrity osob či informační a kybernetická bezpečnost. Na Ministerstvu vnitra ČR jsem byl členem týmu Národní koordinátorky Otevřených dat, kde jsem popularizoval využívání informací z veřejných zdrojů a metody Open Source Intelligence (OSINT). V soukromé forenzní agentuře Surveilligence jsem se podílel na vyšetřování sofistikované finanční kriminality a firem v insolvenci.

Ve veřejnoprávní České televizi jsem jako reportér investigativního pořadu Reportéři ČT rozkrýval nejzávažnější ekonomicko-politické kauzy. Jsem držitelem česko-slovenské Novinářské ceny za výjimečnou investigativní práci. Působím jako jednatel a společník specializované informační a zpravodajské kanceláře CZECHMATEC CZ s.r.o., která se zaměřuje na sběr a analýzu digitálních stop. Působím jako lektor Národního pedagogického institutu ČR, kde učitelům pomáhám rozvíjet digitální dovednosti. Mým úkolem je odhalovat pravdu v záplavě dezinformací, chránit citlivé informace jednotlivců i firem a navigovat k úspěchu v digitální éře.

Jak jste se ke kybernetické a informační bezpečnosti dostal?

Moje cesta ke kybernetické a informační bezpečnosti vedla přes investigativní žurnalistiku, vášeň pro moderní technologie, zpravodajské techniky a metody Open Source Intelligence. Díky dovednosti efektivně sbírat a analyzovat informace z internetu a dalších otevřených zdrojů jsem byl schopen rozkrývat největší kauzy, za což jsem obdržel československou Novinářskou cenu za výjimečnou investigativní práci. V roce 2019 jsem novinářskou profesi opustil a začal se věnovat mé současné specializaci, což jsou digitální stopy.

David Havlík – lektor Kybernetické bezpečnosti

Jak vypadá váš standardní pracovní den?

Věnuji se firmě CZECHMATE CZ s.r.o., kterou spoluvlastním. Monitoruji hrozby hlavně z temného webu (DarkWeb), v informační bezpečnosti se vzdělávám, školím digitální dovednosti a prevenci proti únikům dat.

Jakou radu byste dal zájemcům o kariéru v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti?

Je nezbytné se neustále učit, sledovat novinky a pracovat na konkrétních projektech.

Proč jsou v současné době analytici kybernetické a informační bezpečnosti pro firmy a podnikatele nezbytní?

Kybernetických hrozeb přibývá. Útočníci jsou sofistikovanější. Zničující ale může být i triviální útok, pokud není včas zastaven. Příkladem je právě zneužití naší digitální stopy. Řešení je včasná detekce a správné vyhodnocení rizika. Pro identifikaci hrozeb jsou nezbytní právě analytici informační bezpečnosti. Ti organizace totiž nejen chrání před finančními ztrátami v důsledku úniku dat, ale také před ztrátou jejich důvěryhodnosti a vznikem špatné pověsti.

VÍCE O KYBERNETICKÉ BEZPEČNOSTI

Registration
NECHÁM SI PORADIT