Apmacibas

Kde se setkáš s Pythonem v praxi?

Python je objektově orientovaný programovací jazyk vytvořený Guido van Rossumem. Od svého vydání v roce 1991 se těší obrovskému úspěchu, jeho popularita totiž stoupá strmě vzhůru. Dokonce je využíván i největšími organizacemi, jako je Google, Apple, NASA, Netflix a Spotify, které pomocí něj vyvíjí své produkty. Otázka ovšem je, co všechno můžeš s Pythonem dokázat?

person holding sticky note

Python je velmi všestranný programovací jazyk a lze jej použít ke čtení a vytváření adresářů souborů, vytváření GUI a API a dalších záležitostí. Díky jeho univerzálnosti ho programátoři používají k vytvoření v podstatě každého druhu aplikace, od aplikací pro uživatele (jako je Facebook, Instagram, Youtube nebo Netflix, které posílají nashromážděná data na server, kde se o jejich zpracování stará právě Python) až po interní software společností. A když už si aplikaci pomocí Pythonu vytvořili, tak ji s ním i otestují. A jak? No přeci pomocí automatizovaného testování! Proč s tím trávit spoustu času a testovat aplikace manuálně, když už jsou naše technologie tak daleko, že si dokážeme práci ulehčit. Python je zkrátka multifunkční, a přesto jednoduchý jazyk, který se vyplatí znát.

Dalším příkladem využití Pythonu v praxi je samozřejmě datová analýza. Jak už bylo řečeno, Python je totiž dokonalým parťákem pro zpracovávání velkého množství dat, což pomáhá zejména velkým firmám, které musí analyzovat například data o svých zaměstnancích nebo klientech apod. Díky analýze dat takové instituce sníží své finanční náklady a zefektivní řízení všech procesů, protože práce s daty je tak mnohem méně časově náročná.

Bez Pythonu se neobejdeš ani při vývoji webových stránek. Od uvedení první webové stránky v roce 1989 se internet exponenciálně rozrostl a dnes jich čítá více než 1,88 miliardy. Aby se tvůj web v takovém množství neztratil, je potřeba, aby každý vývojář pravidelně web aktualizoval a udržoval ho atraktivní. Většina prohlížečů totiž funguje tak, že weby, které nejsou pravidelně opečovávány nebo nenesou atraktivní informace, se odsouvají do hlubin internetu, kde už je nikdy nikdo neotevře. Při vývoji webu použiješ Python pro zprostředkování komunikace mezi uživatelským rozhraním, webovou stránkou a servery společnosti.

V současné době nejatraktivnější věc, kterou můžeme s Pythonem dělat je práce s roboty, tzv. machine learning. Myslíme tím učení umělé inteligence. A pokud ti to přijde příliš sci-fi, že by ses k takovému oboru mohl(a) dostat, tak si vzpomeň například na trénování neuronek u voicebotů, se kterými se setkáváme téměř každý den ve větších firmách z oblasti doručování nebo bankovnictví. Nebo jsi ještě nevolal(a) na zákaznickou linku, aby ses zeptal(a) na stav své zásilky? Už to není tak vzdálené, že? Umělá inteligence se totiž nemusí schovávat jen v robotech nebo uvnitř specializovaného počítače, který ovládá půlku vesmíru. A jak umělá inteligence vlastně funguje? Když se robot poprvé vydá do světa, zapamatuje si každý hrbol, kde se setkal s neúspěchem, a při další cestě se mu vyhne. Stejně tak se například navigace učí od našeho průměrného času dojezdu nebo vychytává místa, kde jsou pravidelné zácpy, a dokonce dokáže odhadnout i přibližný čas, kdy by se kolona mohla objevit a podle toho upravuje čas dojezdu či trasu.

Ačkoliv pro trénování umělé inteligence je potřeba více zkušeností než jen znalost Pythonu, bez něj se prostě neobejdeš. Proto neváhej, zapiš se na náš kurz Základy programování v Pythonu a otevři si dveře do programování budoucnosti. Třeba se právě ty zasadíš o vymyšlení nového způsobu, jak ulehčit práci spoustě lidí, pomocí nové webové aplikace nebo budeš pracovat jako specialista na trénování umělé inteligence a přečteme si o tobě v dalším vydání nějakého oblíbeného IT magazínu.

Registration
NECHÁM SI PORADIT