Apmacibas

Kariéra v IT čeká i na vás!

Víte, co je největší překážkou na vaší cestě ke kariéře v IT? Nejsou to společnosti ani konkurenti, ale PŘESVĚDČENÍ.

Ve slovníku je přesvědčení popsáno takto: přesvědčení je věcí víry tam, kde není nic samozřejmé. Můžeme tedy věřit i věcem, které nemají potřebné opodstatnění. Ale jak často je naše přesvědčení založeno pouze na hodnocení jedné osoby nebo jedné pracovní nabídce? Generalizace je opravdu škodlivá, protože omezuje naše možnosti. Ale to nevadí! Každé přesvědčení má totiž velmi pěknou vlastnost – lze ho vyvrátit. Tedy pokud chcete.

shallow focus photography of man in suit jacket's back

Existuje mnoho přesvědčení, která slýcháme od lidí, kteří o rekvalifikaci uvažují, nebo jí již prošli. Několik z nich si představíme a u každého vysvětlíme, proč by mělo zůstat myšlenkou, a nikoli určujícím faktorem pro rekvalifikaci v IT.

Je mi 50, chce mě ještě svět technologií?

Ve skutečnosti se mezi lety 2008 a 2015 hojně rozšířily řeči o propouštění starších pracovníků v Silicon Valley a jejich nahrazení mladšími. Někteří lidé dokonce podstoupili plastickou operaci, aby vypadali mladší a nevyhodili je. Hloupé, že? Podle údajů z Visier.com se v rámci IT šíří mýty, které lze samozřejmě velmi snadno vyvrátit pomocí dat. Jedním z takových mýtů je i ten, že trh IT nezachází se staršími lidmi dobře. (Zdroj: www.visier.com/blog/four-common-tech-ageism-myths-debunked/)

Kariérní centrum Vilnius Coding School na základě zkušeností ze spolupráce s partnerskými společnostmi může potvrdit, že věk není důvodem, proč by se kandidát rozhodl nevstoupit do týmu. Kritickou příčinou se obvykle stávají jeho osobní dovednosti. O následující příklad se rádi podělíme se všemi pochybovači. Před pár lety do naší školy nastoupila Franceska, které bylo v té době 57 let. Franceska nebyla ve své práci spokojená, a proto se rozhodla pro rekvalifikaci a po úspěšném absolvování školení získala s pomocí Vilniuského Kariérního centra práci v SEB bance! Slovy Francesky: „představitelé tohoto oboru se jako géniové nenarodili, ale díky vynaloženému úsilí a tvrdé práci se jimi stali.“ A pokud to dokázali oni, o co jste horší?

Hranice si vytváříme sami, a proto vám chceme poradit. Tip: pokud stále pochybujete, zda máte ve vyšším věku IT trhu co nabídnout, sepište si na papír alespoň tři argumenty, které vyzdvihnout vaše silné stránky, váš talent a schopnosti. Pravděpodobně budete překvapeni, až si uvědomíte, jaké poklady v sobě ukrýváte a kolik toho skutečně můžete nabídnout, když přestoupíte do nového oboru.

Mohou ženy programovat a muži se stát designéry UX/UI?

Rozhodně ano! Když lidem tyto předsudky vyklouznou z úst, často jim odpovídáme, že záleží hlavně na tom, co rádi dělají.

Druhý tip: nenechte svá přesvědčení rozhodovat o svém osudu. Buďte svým vlastním pánem a vybírejte si jen to, co vás fascinuje, přitahuje, co je pro vás zajímavé a co vám přináší uspokojení.

Začínající specialisté nejsou pro IT trh potřeba

Tomu se jednoduše věří, když se vám nedaří najít práci a chcete se zbavit odpovědnosti za její hledání. Zní to sice drsně, ale zaznamenali jsme, že k tomuto přesvědčení inklinují spíše lidé, kteří čekají, že k nim nabídka práce přijde sama, nikoli ti, kteří ji opravdu hledají. Bohužel takové ztracené duše musíme zklamat, nebo spíše inspirovat. Začátečník v oboru totiž musí ujít delší cestu, než si najde vhodnou práci. Ale kdo je odhodlaný a vytrvalý, najde ji vždy.

Moje technické znalosti rozhodnou o tom, zda práci dostanu, nebo ne

Technické znalosti jsou při startu kariéry v IT oboru velmi důležité. Ale neméně důležité je, zda jste schopni pracovat v týmu, zda máte motivaci, zda se po školení dále vzděláváte atd. Vše nestojí jen na technických znalostech člověka. Existuje i mnoho technických géniů, kteří nejsou schopni pracovat ve firmě právě proto, že nemají tyto druhotné schopnosti, jako je například práce v týmu. Je přeci naprosto přirozené, že chceme pracovat spíše s lidmi, kteří jsou motivovaní, nadšení, rychle se učí a zapadnou do týmu. V některých firmách mohou být tací dokonce upřednostněni před zkušenějším člověkem, který se odmítá přizpůsobit prostředí firmy.

V roce 2021 provedlo Kariérní centrum Vilnius Coding School společně s výzkumníky z univerzity studii, která měla za úkol zjistit, co je stěžejní pro úspěch při pohovoru v IT.

Výňatek ze studie: „Skupiny osobních charakteristik, s výjimkou technických dovedností, které největší počet náborářů uvedl jako nejdůležitější při rozhodování o náboru: ochota zlepšovat se a schopnost rychle se učit; zájem o obor, inovace, iniciativa; konverzační dovednosti; motivace k práci v profesi, profesní cíle, kariérní vize, orientace; spolupráce, týmová práce.“

Do Something Great neon sign

Není žádné tajemství, že občas všichni tíhneme k negativním myšlenkám. To je naprosto normální. Ale myšlenky, které se nám honí hlavou, mohou vést i ke strachu a ztrátě sebevědomí. Negativní předsudky, které si sami vytváříme, nám nejen nepomáhají, ale také nám brání v realizaci našich snů. Proto záleží na každém, jak se svým přesvědčením naloží.

Pokud jste si po přečtení tohoto příspěvku uvědomili, že byste se rádi rekvalifikovali pro IT obor, vyberte si jeden z našich kurzů ZDE.

 

Registration
NECHÁM SI PORADIT