Apmacibas

Jaký je rozdíl mezi Javou a JavaScriptem?

Ačkoliv je pravda, že Java a JavaScript mají podobné názvy, tady jejich podobnost víceméně končí a převládají spíše odlišnosti. Největším rozdílem, který stojí za to uvést hned na začátku je, že se programovací jazyky primárně používají pro jiné účely. Ale pojďme se podívat i několik dalších důležitých bodů, které jejich zdánlivou podobnost vyvrátí.

A MacBook with lines of code on its screen on a busy desk

Java funguje v podstatě jako univerzální programovací jazyk, zatímco JavaScript se používá jako skriptovací jazyk, který umožňuje implementovat komplexní funkce na webových stránkách. Java je jak kompilovaný, tak interpretovaný jazyk, zatímco prohlížeč interpretuje JavaScript. Velmi často se JavaScript používá v HTML dokumentech, kde je potřeba pro vyšší úroveň interaktivity webových stránek, protože toho jednoduchým HTML kódem nedosáhneme. Kompilovaný Java kód funguje na všech platformách podporujících Javu, protože se jedná o objektově orientovaný programovací jazyk. Zároveň má platformu virtuálního stroje umožňující vytvářet kompilované programy, které běží téměř na každé platformě. Java se nejčastěji používá jako jazyk na straně serveru a programovací jazyk pro mobilní aplikace na platformě Android. Když byla Java v roce 1991 poprvé vydána, používala se k programování elektroniky jako VCRs. JavaScript byl zaveden až poté, pro použití s Javou, jako skriptovací jazyk na straně klienta, který lze spustit v prohlížeči bez nutnosti kompilace. Ale podívejme se ještě detailněji na některé z hlavních rozdílů mezi těmito dvěma programovacími jazyky.

Kompilovaný vs. tlumočený
Java je považována za kompilovaný programovací jazyk a JavaScript je považován za interpretovaný skriptovací jazyk. Rozdíl spočívá v implementaci. Java je kompilována do strojového kódu a běží na virtuálním stroji, zatímco JavaScript může být interpretován přímo prohlížečem v syntaxi, kterou je zapsán.

Statická vs. dynamická kontrola typu
Java používá statickou kontrolu datového typu, přičemž typ proměnné se kontroluje v době kompilace. Programátor musí určit typ proměnné (celé číslo, desetinné číslo, řetězec atd.), kterou vytvoří. JavaScript, stejně jako většina skriptovacích jazyků, používá dynamické psaní, u kterého je správnost datového typu ověřována v průběhu. Programátor tudíž nemusí specifikovat datový typ libovolné proměnné, kterou vytváří. Výhodou statické kontroly datového typu je, že chyby jsou zachyceny na začátku vývoje. A protože kompilátor přesně ví, jaké datové typy se používají, kód se obvykle provádí rychleji nebo používá méně paměti. Naopak výhodou dynamické kontroly datového typu je produktivita programátora.

Souběžnost
Schopnost zvládnout provádění mnoha instrukčních sekvencí současně řeší Java i JavaScript velmi odlišně. Zatímco Java využívá více vláken k paralelnímu provádění úloh, JavaScript zvládá souběžnost na jednom hlavním vlákně díky systému fronty – tzv. smyčce událostí a systému rozvětvení nazvaného Node Clustering. Ve většině případů obě metody fungují dobře, ale Java je obecně rychlejší, protože právě sdílení paměti mezi vlákny je mnohem rychlejší než meziprocesová komunikace (IPC).

Doufáme, že jsme ti tímto článkem rozšířili obzory ohledně rozdílů mezi Javou a JavaScriptem. Používání JavaScriptu je totiž jedním z klíčových témat našeho kurzu Web developmentu. Pokud se chceš o tomto kurzu dozvědět více, klikněte ZDE!

Registration
NECHÁM SI PORADIT