-->
courses

Jak se naučit Python v 6 krocích?

Python se vyplatí naučit. Ať už kvůli nárůstu umělé inteligence a strojového učení nebo vysoké poptávce po datové analýze. Má však mnohem více využití napříč IT obory. Profesionálové, kteří dokáží pomocí Pythonu extrahovat poznatky z dat, vytvářet modely strojového učení a automatizovat úlohy, jdou zkrátka na dračku. Mít certifikát z Pythonu je pak bonus navíc. Jak se tento programovací jazyk naučit v šesti krocích?

Za jak dlouho se Python naučíš?

Každý má své individuální tempo učení a závisí také na předchozí zkušenosti s programováním nebo na tom, co se v Pythonu chceš naučit. Motivátorem ale je, že se dá naučit rychle, protože patří k těm nejjednodušším, a tudíž i nejoblíbenějším i programovacím jazykům pro úplné začátečníky. Základy se naučíš za měsíc až tři, stát se Pythonistou ale nejde ze dne na den. Musíš se neustále vzdělávat a zdokonalovat.

Pokud plánuješ, že by ses do Pythonu pustil/a, potřebuješ strukturovaný učební plán na míru tvým cílům a zájmům. Zvolit si různé online zdroje je pro naučení základů naprosto dostačující. Například v našem kurzu se základy programování v Pythonu naučíš už za 36 hodin. Není to jen suchopárná teorie. Protože víme, že praxí se učí nejlépe, v každém z kurzů najdeš i práci na vlastním projektu a získáš cennou zpětnou vazbu od lektora. A jelikož je Python díky množství open-source knihoven obrovským pomocníkem při analýze dat, věnujeme se mu i kurzu Datová analytika.

Jak se Python naučit? 

1) Najdi motivátor

Jaký je důvod, proč se chceš tento programovací jazyk naučit? Jelikož má širokou oblast aplikací, je dobré mít jasno, kterou cestou se vydat. Zajímá tě, jak automatizovat úkoly, jak jej využívat k analýze dat, vývoji back-endu nebo strojovému učení? Zohlednit bys měl/a i své zájmy, kariérní cíle nebo problémy, které chceš jeho prostřednictvím řešit.

2) Začni se základy

Čitelnost kódu a jeho kompaktnost jsou nemalé výhody. Vyjádřit své programátorské cíle tak jde na menším počtu řádků naproti jiným programovacím jazykům. Ještě, než se pustíš do psaní svého prvního programu, budeš si potřebovat Python stáhnout, nainstalovat a nastavit si vývojové prostředí.

Pak se můžeš pustit do psaní svého prvního programu. Čím začít? Vůbec nejjednodušší je skript „Hello, World!“, následovat může hra Oběšenec, Hádání čísel nebo slov či Kámen, nůžky papír. Stojí také za to mrknout pod pokličku principům programování v Pythonu. Dále si prostuduj koncepty jako podmínky, cykly, funkce či práce se soubory.

3) Přejdi na další úroveň

Jakmile se seznámíš se základy, můžeš udělat další krok a prozkoumat pokročilejší témata. Možná ti některá z nich přijdou nezáživná a nebude tě napadat, kde je využít. Tato témata jsou však nezbytná pro budování porozumění Pythonu. Časem třeba přijdeš na nějaký problém nebo situaci, kterou by mohla vyřešit.

Zpracování chyb a výjimky

Díky nástrojům pro zpracovávání chyb a výjimek v kódu pochopíš, jak Python využít pro debugging a odchytávání chyb. Tato znalost ti pomůže k tomu, abys dokázal/a psát i robustní programy. 

Práce s knihovnami v Pythonu

Síla Pythonu pochází z jeho rozsáhlého ekosystému knihoven, které jsou dostupné naprosto zdarma. Nauč se, jak importovat a používat nejznámější knihovny, jako je NumPy pro numerické výpočty, Pandas pro manipulaci s daty, Matplotlib pro vizualizaci dat nebo Tensorflow pro strojové učení. 

Objektově orientované programování v Pythonu

Cesta k tomu, jak psát organizovanější a efektivnější kód vede přes objektově orientované programování (OOP). Toto paradigma umožňuje strukturovat kód kolem objektů a tříd. Zaměř se na koncepty, jako jsou třídy, objekty, dědičnost a polymorfismus, a snaž se je pochopit co možná nejlépe.

Programujeme v Pythonu od začátku

4) Praxe je nejlepší učitel

Ať už Python, nebo jakýkoliv jiný programovací jazyk, se naučíš nejlépe, pokud jej budeš aktivně využívat. Učení syntaxe by ti nemělo dělat velkou hlavu, spíše se pusť do projektů, které tě zajímají. Koncepty získané z teorie pak hned aplikuješ do praxe a tímto zážitkem si je efektivněji zafixuješ. Vytvoř si vlastní projekty nebo zkopíruj něco, co už funguje. Přemýšlej, jak to či ono implementovat do kódu.

5) Vybuduj si vlastní portfolio projektů

Každý z projektů si zaznamenej do portfolia na Github. Zaměř se na to, aby odráželo tvé zájmy a kariérní požadavky. Ukaž, že jsi originální a nechybí ti schopnost řešit problémy.

6) Učení a růst. Bez toho to nejde!

Jakmile zvládneš základy, poohlédni se po náročnějších úkolech a projektech. Nemusíš umět všechno, nezapomeň cílit na to, co tě zajímá a co je relevantní k tvé kariérní cestě. Nestresuj se tím, co ještě neumíš, ale buď nadšený/á z toho, co už umíš. Postupuj krok po kroku a využij toho, co už umíš na maximum. A pokud uděláš nějakou chybu, pouč se z ní.

VÍCE O PYTHONU

Registration
NECHÁM SI PORADIT