courses

Jak poznáte, že je na čase
změnit práci?

Nejste spokojení ve svém zaměstnání a nevidíte prostor pro svůj růst? Sedíte sice na výhodném místě, ale necítíte se dostatečně motivovaní ke své práci? Toužíte po kreativní seberealizaci a chcete něco konečně dokázat? Možná jen neumíte najít svou příležitost, nebo vám stávající zaměstnání nedokáže poskytnout vhodné podmínky pro rozvoj.

Ačkoliv je v dnešní době velmi jednoduché najít spoustu inzerátů ohledně zajímavých pracovních nabídek, bojíme se opustit své „teplé místečko“ a vydat se do světa za dobrodružstvím. Ale nemusíte se trápit v jedné kanceláři celý svůj produktivní věk. Je naprosto v pořádku chtít zaměstnání, které stimuluje vaše mozkové závity a které vám nabízí možnost jak osobního, tak profesního růstu. Někdy se vám podaří najít nové zaměření ve stejné firmě a někdy se prostě musíte odhodlat k většímu kroku a změnit zaměstnání, nebo se překvalifikovat. A jak poznáte, že nejste ve své práci spokojení a měli byste se nad tím zamyslet?

This is the sign you've been looking for neon signage

Nemáte možnost růstu

Ve stávající práci sice sedíte na bezpečném a dostatečně prosperujícím místě, ale nenabízí vám žádný prostor k vlastní realizaci, nemáte možnost kreativního rozvoje, nebo dokonce nevidíte žádný prostor ke kariérnímu růstu. Samozřejmě příležitosti ke kariérnímu růstu nemusí spočívat jen v postupu na vyšší pozici v hierarchii firmy. Můžete se posouvat i v rámci svých vědomostí a zkušeností, můžete se pustit do nového projektu, vyzkoušet si jiné zaměření. Důležité je pořádně promyslet, jaký druh rozvoje by vás bavil a co konkrétně by vám měl přinést. A pak už se stačí jen poptat, jestli vám firma nemůže v dané oblasti pomoci, například proplacením kurzu, případně jestli se v rámci firmy nemůžete realizovat na nějakém projektu. A pokud jste se zasekli na pozici, na které vám společnost neumožní vaši kreativní mysl rozvíjet, možná je čas poohlédnout se po něčem zajímavějším.

Postrádáte motivaci pracovat

Motivace velmi úzce souvisí s možností růstu a kreativního rozvoje. Pokud zaměstnání člověku nepřináší nové zajímavé podněty, člověk má tendenci zakrňovat a uzavírat se do svého zacykleného prostředí. Nemusíte si ani všimnout, že se s vámi něco děje, že uvadáte a necítíte se plní energie, ale na vaší efektivnosti se to rozhodně projeví. Zkrátka když ztratíte motivaci pracovat, jste méně spokojení, upadáte do cyklu každodenních problémů, můžete se dopracovat až ke znechucení, nebo dokonce vyhoření. Samozřejmě práce není vždy jen o zábavě, ale měla by být alespoň trochu zajímavá, a hlavně stimulovat mysl natolik, abyste se nemuseli snížit pouze k finanční motivaci.

Netěšíte se do práce

Jedna věc je, pokud k práci nemůžete najít motivaci, ale mnohem důležitějším aspektem, kdy je třeba zpozornit, je už nechuť jít do práce. Když se do práce netěšíte, jste rádi za každé zdržení a uvědomujete si, že je na vině vaše práce, možná je na čase přiznat si, že vás tahle práce nenaplňuje. Je totiž dost dobře možné, že obor, kterému se už nějakou dobu věnujete, vás prostě přestal bavit.

Pravidelné vyčerpání

Pokud se k vaší nechuti přidá ještě každovečerní únava, nebo dokonce pravidelné vyčerpání, měli byste popřemýšlet nad svými možnosti. Zdraví máme totiž každý jen jedno a od pravidelného vyčerpání je velmi jednoduchá cesta k vyhoření. Pokud se cítíte unavení a vyčerpaní, nemáte chuť jít večer na skleničku se známými, ani do kina s drahou polovičkou, může být na vině i vaše zaměstnání. Syndrom vyhoření totiž není jen o tom, že toho máte v práci tolik, že nestíháte, a proto se vaše tělo začne hroutit. Jde spíše o psychologický jev, kdy vaše nespokojenost přeroste do tak velkého strašáka, který vás začne pomalu užírat zevnitř. Nechuť cokoliv absolvovat i ve volném čase je potom následkem velmi nepříjemného (a někdy i nebezpečného) stavu vyhoření, který není dobré podceňovat. V takovém případě je téměř nutností změnit některé každodenní návyky, případně prostředí, nebo dokonce zaměstnání.

Pokud se poznáváte alespoň v jednom z těchto bodů, možná je na místě zvážit, jestli jste v práci spokojení, případně popřemýšlet o novém zaměstnání, nebo dokonce zaměření. Rozhodnutí změnit práci není jednoduché, ale uvědomte si, kolik času denně v zaměstnání trávíte. Je opravdu to, co děláte, tím, co dělat chcete? Naplňuje vás vaše práce? Nebo byste se chtěli raději realizovat na nějakém zajímavějších či kreativnějším projektu?

Tak například v oboru IT je zajímavých projektů celá řada. Ale jak se k nim dostat? Rekvalifikujte se s našimi kurzy, nechte si zdarma poradit ohledně zaměstnání v našem kariérním centru a vyrazte na cestu nových pracovních zážitků!

 

Registration
NECHÁM SI PORADIT