Apmacibas

Jak na pohovor v IT?

Před nedávnem jsme si ukázali, jak se nejlépe připravit na pohovor, ale jak probíhají pohovory v oboru IT? Můžeme čekat nějaké odlišnosti a jaké? Jak se nejlépe připravit na pohovor po rekvalifikaci do IT? Odpovědi na tyto otázky shrneme v dnešním článku.

Už jsme si řekli, že je třeba dbát na správnou přípravu, do které rozhodně spadá životopis a načtení informací o firmě, abychom na pohovoru nevypadali nepřipravení a neodpálili se hned v prvním kole. Dress code závisí na formálnosti firmy, ve světě IT většinou není vzhled úplně priorita. Na druhou stranu byste třeba v teplácích chodit nemuseli. Ideální je proklepnout si firmu na sociálních sítích a podle toho se připravit na pohovor jak po formální, tak neformální stránce. Zkrátka naladit se na stejnou vlnu. Třeba zjistíte, že máte společné záliby a pohovor bude hned o trochu snesitelnější.

a group of women sitting around a table with laptops

Na klasickém pohovoru se většinou setkáte se šéfem týmu a HR specialistkou. Specializované obory, jako je například IT, má většinou ještě třetího člena a tím je seniorní programátor. Pokud ovšem šéf týmu není tím odborníkem, který může posoudit i vaše umění, pak byste se mohli těšit z menšího počtu lidí v porotě. HR specialistka se bude snažit posoudit, zda zapadáte do firemní kultury, bude se s vámi bavit o financích a zálibách, zkrátka v obecné sféře. Na druhou stranu šéf týmu či seniorní programátor se budou snažit posoudit vaše schopnosti a zkušenosti. Ale jak?

Na pohovoru se setkáte s několika typy zkoušek:

  1. Test, kdy vám dýchá na záda porota

Velmi neoblíbený styl, avšak ještě stále se v některých firmách praktikuje. Motivace zkoušejícího může být například i potřeba otestovat, jak umíte pracovat pod tlakem, případně vidět, jestli to opravdu zvládáte vy a ne například chatGPT. Ačkoliv umět využít všech dostupných možností a technologií k vývoji aplikace by se mělo také počítat za úctyhodnou schopnost. Alespoň v tomto oboru.

  1. Úkol na doma a poté debata nad zpracováním

Příjemnější variantou testu je samozřejmě domácí úloha. Máte na to prostor a čas, můžete si to v klidu rozmyslet. Výhodou je, že můžete odevzdat až vyšperkovanou práci, se kterou budete spokojeni. Navíc máte možnost využít i své předchozí kódy, případně si nastudovat systémy využívané firmou a vymyslet řešení odpovídající více jejich potřebám.

  1. Obecné otázky z oboru

Některé firmy si budou chtít také vyzkoušet váš všeobecný rozhled v IT. Otázky mohou být jak obecné, tak velmi konkrétní. Jako například: jaký je rozdíl mezi pointerem a referencí, nebo co znamená application stack, memory heap a desktop heap. Pro tento typ zkoušky platí dvě pravidla: přemýšlejte nahlas (žádný nápad si nenechte pro sebe, třeba se zrovna trefíte) a nebojte se přiznat, že něco nevíte (mohli byste na to po nástupu doplatit a ani jedna strana by nebyla spokojená). Navíc pokud to není nic stěžejního, můžete si svou proaktivností před další schůzkou zajistit výhodu zjištěním více informací o dané problematice.

  1. Přátelský pokec o zkušenostech a práci v oboru

Nejjednodušší a nejméně náročnou by se mohla zdát poslední varianta pohovoru. Nicméně někteří méně sociální jedinci nám dají za pravdu, že ne vždy je sebeprezentace jednoduchá a ne vždy dokážeme zapůsobit na první schůzce tak, jak bychom si přáli. S touto variantou se potkáte většinou spíše na seniornějších pozicích, případně na pohovorech do startupů, kde se snaží držet spíše přátelskou notu pohovoru a nepůsobit příliš strašidelně.

people seated in living room

Samozřejmě nikdo vám nezaručí, že v rámci pohovoru nebudete muset absolvovat všechny tyto situace, ale vzhledem k poptávce po IT specialistech byste se neměli dostat do situace, kdy vás budoucí zaměstnavatel bude na uchazečském křesle příliš trápit. Mohlo by se jim totiž potom stát, že si budoucího kolegu takto odradí, a moc dobře ví, že se jim to nevyplatí.

Takže co od vás na pohovoru budou chtít zjistit?

  1. Jestli máte chuť učit se nové technologie

Pro zaměstnavatele je důležité zjistit, jestli máte motivaci dál se v oboru vzdělávat, protože bez toho se v IT prostě neobejdete. Každý den přichází na trh technologické novinky a každý správný programátor by s nimi měl být schopen držet krok.

  1. Jak přemýšlíte nad úlohami, zda máte analytické myšlení

Analytické schopnosti se zkoumají pomocí praktických úloh a případně následnou debatou nad řešením. Tomu, kdo to bude posuzovat, půjde hlavně o to, jak přemýšlíte o kódu, o návrhu aplikace, ale také jak si umíte poradit v různých situacích, tedy zda jste schopní vymyslet řešení i v případě, že jste se s takovou situací ještě nesetkali.

  1. Jestli jste týmoví hráči

V IT je potřeba umět spolupracovat, protože celý tým je efektivnější a má více prostoru a možností dodávat propracovanější řešení.

  1. Spolehlivost

V každém týmu je potřeba mít spolehlivé členy, aby bylo možné spolehnout se na jejich dodávání řešení. Pokud by se jediný článek opozdil, může tak ohrozit celý projekt. I proto je tak důležité umět pracovat v týmu a být týmový hráč, protože pak je spolupráce mnohem jednodušší, a navíc vám každý mnohem raději pomůže, pokud se ocitnete v nesnázích.

Takže nahodit sympatickou tvář, připravit si domácí úlohu a případné komentáře k řešení, promyslet si, v jaké firmě a za jakých podmínek chcete pracovat, a hurá do toho!

A pokud by vám naše rady nestačili, pak absolventům našich kurzů nabízíme zdarma pomoc s přípravou na pohovor v našem kariérním centru!

Registration
NECHÁM SI PORADIT