Apmacibas

Co je to API?

Jak se vlastně dostanou informace do aplikací, které denně používáme? Co je tam pravidelně aktualizuje a co se děje na pozadí komunikace mezi telefonem a databází? Odkud se data čerpají? V podstatě za vším stojí API. Je to takový prostředník mezi aplikací a informacemi, které potřebujete do aplikace dostat.

Pokud to budeme chtít vyjádřit odbornější definicí, pak API (Application Programming Interface) je rozhraní využívané při vývoji mobilních i webových aplikací a tvorbě webových stránek.

silver MacBook turned on

Praktický příklad

Představte si, že se chcete dozvědět, jaké bude zítra počasí ve vašem městě. Otevřete si aplikaci a hned vidíte přehledný graf s teplotou, silou větru apod. Co se ale odehrává na pozadí? První předpoklad je, že informace o počasí musí být dostupné někde ke stažení a strojově čitelné, pravděpodobně v databázi ústavu, který se počasím zabývá. Ústav zpřístupní v určité formě na určité adrese data, která se pravidelně aktualizují, a odkud si může vaše aplikace pravidelně stahovat aktuální data o počasí. Co ale stahuje ta data a vkládá vám je do aplikace? O to se stará právě API. API zajde na stránku s dostupnými informacemi o počasí jako do obchodu, stáhne je, rozluští kód a pak vám ho vloží do aplikace v podobě mráčků, grafů, obrázků nebo čehokoliv, co si aplikace zrovna vymyslela za zobrazení. Takto to zvládá libovolně často, můžete mít proto aktualizovaná data klidně každou minutu, deset minut, nebo jak uznáte za vhodné.

Stejně to funguje například se Spotify. Pro vás to znamená pouze kliknutí na oblíbenou píseň. Ale Spotify je v podstatě jen prohlížeč a vyhledávač písniček. Za těžkou prací stojí právě API, která dohledá písničku na jiném serveru a pošle ji do vaší aplikace k přehrávání. API tedy zajišťuje komunikace mezi dvěma platformami, které si vzájemně vyměňují data. Web či aplikace pošle žádost, API ji přijme, prohledá databázi a pošle zpět odpověď ve specifickém formátu (obvykle JSON).

black Android smartphone

Využití v praxi

API se v praxi využívá třeba i při automatizaci. Pokud vám přijde z e-shopu automaticky faktura o zaplacení, určitě je za tím API. To zavolá do fakturačního nebo skladového systému a díky tomu propojí všechny informace. Kromě výhody zaslání automatické faktury pak má prodávající přehled o stavu zboží na skladě, což je u e-shopu poměrně důležité.

API můžete využít v podstatě v každém případě, nejsou omezeny ničím jiným kromě funkcí. Pokud vám ale funkce vybrané API nestačí, můžete si vytvořit i vlastní API. Pokud se rozhodnete pro vlastní API, určitě nezapomeňte na dokumentaci, která pak pomůže odhalit případné problémy během vývoje.

Dva způsoby, jak pracovat s API

Nejrozšířenější je SOAP (Simple Object Access Protocol), který k volání databází využívá XML. Snaží se o snazší sdílení dat z různých aplikací, v různých prostředích nebo v různých jazycích. Jde tedy o nástroj odstraňující bariéry mezi odlišnými platformami.

Druhým způsobem, který zde zmíníme, je REST API. U té zůstávají všechna důležitá data uložená na straně klienta. Výhodou toho je ochrana proti úniku citlivých dat. Rozdíl oproti SOAP je tedy fungování na principu klient-server a ve využití http protokolu.

Chcete se dozvědět o API více? Zajímají vás i další způsoby, jak můžete s API pracovat, nebo byste si chtěli dokonce vytvořit vlastní API? Přihlaste se na náš kurz Web development a odstartujte svou kariéru v IT ještě dnes.

Registration
NECHÁM SI PORADIT