Apmacibas

Co je to agilní řízení a jak se liší od konvenčního projektového managementu?

V Praha Coding School se setkáváme se spoustou lidí, kteří by chtěli pracovat v oboru IT. Zároveň si uvědomujeme, že ne každého zajímá pouze kódování, ale může usilovat i o jinou pozici v tomto odvětví. Kromě programátorů jsou v IT velmi důležití i projektoví manažeři. Řízení IT projektů je však složitý a náročný proces. S tím mohou pomoci agilní metodiky projektového řízení. V tomto příspěvku stručně představíme agilní řízení a vysvětlíme, jak se liší od konvenčního projektového řízení.

woman placing sticky notes on wall

Ať už se jedná o projekt z oblasti IT nebo jakékoli jiné, nejdůležitější je na začátku zjistit, co přesně klient potřebuje, poté sestavit rozpočet a nakonec připravit vhodný plán realizace. Často celý projekt začíná s předpokladem, že klient skutečně ví, co chce, vývojáři vědí, jak to vyvinout, a při vývoji nebude potřeba dělat žádné výrazné změny v realizačním plánu. Jakmile je projekt dokončen, proběhne finální testování a následně je předán klientovi. Ale ve skutečnosti se málokdy stane, že vše jde tak hladce, jak má, a objeví se problémy – klient vidí konečný výsledek a uvědomí si, že se mu některé věci nebo většina z nich nelíbí, požádá o změny a pak samozřejmě nestačí rozpočet finanční ani časový. A někdy změna jedné věci v oboru IT prakticky znamená předělat celý projekt.

Agilní metodiky jsou navrženy tak, aby se tomu všemu zabránilo. Agilní řízení se od tradičního projektového liší především tím, že projekt neproběhne od začátku do konce bez určitých mezikroků. Začíná se sice stejným plánem, cíli a prioritami, ale rozděluje se do malých fází. Na rozdíl od konvenčního projektového řízení se u toho agilního předpokládá, že klient objeví, co chce, realizátoři zjistí, jak to postavit, a změny jsou v rámci realizace projektu nevyhnutelné. Tímto způsobem jsou překvapení a nesrovnalosti v rozpočtu a trvání projektu omezeny na minimum, protože i každý malý milník je testován a odsouhlasen s klientem. Zejména v IT projektu je totiž důležité provést změny co nejdříve, a ne až po dokončení celého projektu.

Agilní metodiky tak pomáhají usnadnit, zrychlit a zjednodušit práci, vyhnout se těžko napravitelným chybám a nedorozuměním s klientem a samozřejmě šetřit peníze. Agile je zastřešující termín pro všechny metodiky, které se řídí agilními principy. Existuje mnoho různých metodologií – některé určují přesné fáze projektu, jiné jsou volnější a přizpůsobivější. Volba metodiky je většinou dána velikostí a rozsahem firmy nebo projektu. Některé z nejpopulárnějších agilních metod, jako jsou Scrum a Kanban, představíme v našich dalších příspěvcích.

Agile IT Project management je jedním z kurzů, které připravujeme, brzy zveřejníme bližší informace.

Registration
NECHÁM SI PORADIT