courses

Budoucnost webových vývojářů v ohrožení?

V posledních letech se ve světě IT zvýšil zájem o no-code či low-code platformy a nástroje, tedy tzv. nástroje „bez kódu“. Jelikož je programování čím dál více nezbytnou součástí dnešní doby, zvyšuje se i obliba platforem, které nabízejí možnost řešit IT záležitosti bez předchozích zkušeností s programováním. Díky nim pak můžete spouštět dotazy nebo sestavovat aplikace, aniž byste napsali jediný řádek kódu. Přestože jsou tyto platformy hodně využívané, neznamená to, že by mohli v budoucnu nahradit klasické programování.

V tomto článku se podíváme právě na důvody, proč jsou no-code platformy tak oblíbené, a zároveň si ukážeme i jejich úskalí, kvůli kterým nikdy nemohou plnohodnotně nahradit programování.

Omezené možnosti

No-code platformy jsou navrženy tak, aby je mohl používat kdokoli, a tím pádem mohli každému uživateli pomoct vyřešit jednoduché problémy, jejichž řešení stojí na automatizovaných procesech. Se složitými a komplexními problémy si však takové nástroje neporadí, protože není možné, aby automatizované procesy dokázali napodobit lidskou logiku, cit pro specifickou situaci či subjektivní vhled do problematiky. Právě proto budou programátoři schopni lépe posoudit daný úkol, podívat se na problém z jiné perspektivy, udělat si celkový obraz problému a reagovat na velmi specifické požadavky.

Adaptabilita a flexibilita

No-code platformy se vytváří pomocí předem naprogramovaných modulů a šablon, takže jejich přizpůsobivost je velmi omezená. I když jsou no-code nástroje velmi výhodné pro vytváření jednoduchých aplikací, nemůžete s nimi připravit žádné speciální a jedinečné projekty. Naopak konvenční programování to umožňuje. V rámci kódu můžete ovládat každý aspekt programu, vytvářet složité algoritmy apod., což s no-code nástroji bohužel nejde.

Integrace a interoperabilita

V dnešním světě, kde se vše zakládá na technologiích, které spolu potřebují neustále komunikovat, je nezbytná bezproblémová integrace mezi různými systémy. Programování umožňuje programátorům najít individuální integrační řešení, která splňují specifické požadavky. To zabezpečí bezproblémovou výměnu dat a interakci systému. Ale no-code platformy mají obvykle velmi omezené možnosti integrace, takže za pomoci těchto nástrojů není možné připravit složitější systémy, které by zvládli komunikaci se systémy třetích stran.

Přestože no-code platformy nepochybně otevřely mnoho nových možností a zpřístupnily svět programování téměř každému, nemohou jejich nástroje v žádném případě nahradit klasické programování. Programování tak bude i nadále nezbytné pro vytvoření komplexních, specificky přizpůsobených a bezchybně fungujících řešení. Proto nejsou no-code platformy konkurentem programování. Na druhou stranu spolu mohou ale obě varianty koexistovat a vzájemně se doplňovat. No-code nástroje přece musí také někdo nejprve naprogramovat.

Pokud se chcete dozvědět více o práci v IT, kde nemusíte nezbytně umět programovat, nebo kde se setkáte právě s no-code nástroji, podívejte se na naše kurzy:

Základy kybernetické bezpečnosti

Manuální testování

WEB (UX/UI) Design

Registration
NECHÁM SI PORADIT