courses

5 TIPŮ, JAK USTÁT ODMÍTNUTÍ
U POHOVORU

Všichni víme, jak může být těžké zvládnout odmítnutí, ale poprat se s negativním rozhodnutím u tak důležitého životního okamžiku, jako je pohovor, bývá často ještě těžší. A přesně proto si přečti 5 důvodů, jak se s tím poprat, nepřijít o rozum a zachovat se při tom dostatečně profesionálně.

Job seeker in job interview meeting with manager and interviewer at corporate office. The young interviewee seeking for a professional career job opportunity . Human resources and recruitment concept.

  • Neber to osobně

Je jednoduché říct „neber to osobně“, ale není už tak lehké se touto radou řídit. Důležité je mít na paměti, že proces pohovoru není nic osobního. Náboráři se nedívají jen na to, jak působíš. Posuzují v prvé řadě tvou kvalifikaci, aby si byli jistí, že vybrali někoho, kdo nejlépe odpovídá potřebám jejich firmy. Takže pokud tvůj profil dokonale neodpovídal jejich požadavkům a jiný uchazeč měl o trochu lepší kvalifikaci, je důležité nepálit všechny mosty. Může se totiž stát, že v budoucnu se s nimi znovu setkáš, dostaneš od nich jinou nabídku, protože tě už budou mít v databázi potenciálních adeptů. Nebo se s nimi setkáš jako partner či klient. Kontakty se hodí vždy, proto je lepší chovat se k náborovému manažerovi zdvořile.

  • Zaměř se na budoucnost

Dobrým způsobem, jak zvládnout odmítnutí, je soustředit se na další příležitost. Obrať se znovu k nabídkám práce a pročítej pečlivě popisky. Uvidíš, že se za chvíli nadchneš pro nějaké další zajímavé pozice! Při výběru práce je samozřejmě lepší mít v záloze více nabídek, které ti přijdou slibné, aby tě neskolilo jedno odmítnutí, ale mohl(a) jsi se obrátit k další z možností a chopit se jí se vším nadšením.

  • Pouč se z připomínek

Je důležité pochopit, proč tě odmítli, nejen pro klid v duši, ale také pro možnost poučit se ze svých případných chyb či nedorozumění. První věc, kterou ale musíš udělat, je požádat náborového manažera o zpětnou vazbu. Odmítli tě kvůli nedostatečné kvalifikaci? Nebyly tvé dovednosti tak dokonalé jako ostatních kandidátů? Můžeš se ještě v něčem zlepšit nebo jsi naopak příliš překvalifikovaný a drahý kandidát? Dostal(a) jsi se až na pohovor, nebo náborový manažer pouze viděl tvůj životopis? Při analýze se zaměř na celý proces rozhovoru, protože ti to umožní podívat se na celou situaci objektivně a nebrodit se jen těmi drobnými faux pas.

  • Pracuj na svých slabých stránkách

Jakmile pochopíš důvod odmítnutí, můžeš se zaměřit na své slabé stránky a vylepšit je. Zpětná vazba ti totiž může ukázat přesně ty problémové sekce, ve kterých si nevedeš dokonale, nebo se v nich třeba jen necítíš ještě dostatečně jistě. Podrobně se zaměř i na svůj životopis, rozepiš své předchozí zkušenosti na jiných pozicích. Nadšení v motivačních dopisu nebo přesvědčivá prezentace dosavadních úspěchů se také počítá. Ať už se tedy rozhodneš vylepšit svůj profil a vystupování jakkoliv, otevře ti to nové dveře a pomůže získat větší jistotu.

  • Požádej o zpětnou vazbu

V podstatě v jakékoliv fázi práce na sobě je důležité požádat o zpětnou vazbu, aby si člověk udržel čistou mysl a objektivnost a uvědomil si, kterým oblastem je potřeba věnovat ještě více úsilí. Samozřejmě se může stát, že se ti nikdo neozve, protože jsou náboráři příliš zaneprázdnění, ale na prosbu o objektivní vysvětlení by mohli zareagovat kladně. Kromě požádání náboráře o zpětnou vazbu můžeš poprosit o pomoc i rodinu a přátele. Můžeš jim ukázat svůj životopis nebo udělat cvičný pohovor a zeptat se jich, co si o tom myslí. Další názory ti mohou pomoct vyrůst jako osobnosti, ale někdy jsou lidé v našem okolí méně objektivní.

Proto se v Praha Coding School věnujeme tomu, abychom všem poskytli ty nejlepší návrhy, které pomohou vylepšit tvůj profil i další stránky důležité při získávání práce.

Pokud máš zájem o smysluplnou zpětnou vazbu od odborníků na trhu a bezplatné sezení kariérního poradenství, zaregistruj se na stránce našeho kariérního centra. Dojdi si pro práci tvých snů!

Registration
NECHÁM SI PORADIT