Apmacibas

Srovnání 3 nástrojů
AUTOMATIZOVANÉHO testování

Cypress, Selenium i Postman jsou nástroje automatizovaného testování používané k psaní kódů pro funkční testování webových aplikací. Oproti Seleniu, který jsme si představili minule v článku Co je to Selenium, se Cypress objevil celkem nedávno. Přesto si však stihl získat mezi testery poměrně velkou oblibu. V tomto článku se zaměříme na otázky: co je Cypress a Postman, jaké jsou jejich výhody a jak se Cypress liší od Selenia.

man sitting in front of table

Cypress

Cypress je čistě JavaScriptový front-end testovací nástroj vytvořený pro moderní web. Pomáhá vývojářům řešit problémy, na které narazí při testování aplikací. Cypress je vývojářsky přívětivý, funguje přímo v prohlížeči a má interaktivní testovací prostředí, ve kterém můžeš provádět všechny příkazy.

A jaké jsou další výhody Cypressu?

  • V rámci Cypressu jsou při testování pořizovány snímky, díky kterým je možné umístit kurzor na konkrétní příkaz v protokolu a podívat se, co se přesně stalo v konkrétním kroku.
  • Starší verze Cypressu dovolila spustit testování pouze v Chromu. Díky nedávným aktualizacím nyní Cypress poskytuje podporu i pro prohlížeče Firefox a Edge.
  • Cypress má vynikající dokumentaci, díky které se snadno zorientuješ.

Jak se liší Cypress a Selenium?

Cypress podporuje pouze programování v JavaScriptu, zatímco pro práci se Seleniem můžeš využít všechny populární programovací jazyky, jako Java, Python, Ruby, C#, Php atd. S tím souvisí i fakt, že Cypress podporuje jen Mocha JS, ale u Selenia můžeš využít mnohem více frameworků pro různé programovací jazyky, jako například JUnit pro Javu nebo Cucumber pro JavaScript. Co se týče prohlížečů, ve kterých můžeš oba testovací nástroje spustit, jsou to Chrome, Edge a Firefox. Ale Selenium je navíc obohacené ještě o možnost pracovat v prohlížečích Safari a Opera.

Mohlo by z toho vyznít, že Selenium je pro testování ta lepší varianta. Ale pokud s automatizovaným testováním nemáš příliš mnoho zkušeností, bude se ti hodit ještě poslední srovnání. Poměrně velkou výhodou Cypressu je totiž snadné nastavení, protože nevyžaduje žádné další stahování. U Selenia je to trochu více náročné a bez instalace několika ovladačů a nastavení testovacího prostředí se neobejdeš.

Postman

Postman je v současné době jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících nástrojů na vývoj a testování API. Jde tedy vedle Selenia a Cypressu o další nástroj, díky kterému vytvoříš testovací příkazy mnohem efektivněji. Zjednodušuje každou fázi od vývoje přes testování až po dokumentaci API, takže díky němu budeš produkovat mnohem propracovanější rozhraní, a navíc mnohem rychleji.

Proč zvolit zrovna Postman?

Stejně jako Selenium je Postman open source a je tedy zdarma. Samozřejmě jako téměř jakýkoliv jiný program má i placenou verzi pro firmy, které mají větší nároky, ale pro základní projekty si s bezplatnou verzí určitě vystačíš. Navíc vytváření testů v něm je opravdu jednoduché, potřebuješ k tomu jen jeden programovací jazyk a za pár minut už můžeš spustit svůj první test.

Velmi zajímavou funkcí Postmana je mockování odpovědí API. To znamená, že tester může vytvářet testy už při tom, kdy vývojáři teprve dokončují svou práci. Velkou výhodou toho je, že se odlišnosti mezi požadavky testera a vývojáře odhalí hned v průběhu vývoje, kdy je na opravy ještě dostatek času.

Pokud tě zajímají další informace a rozdíly mezi jednotlivými testovacími nástroji, zapiš se na náš kurz automatizovaného testování, ve kterém se seznámíš se Seleniem, Cypressem i Postmanem. Zároveň si díky nim rozvineš své dovednosti a odborné znalosti ve světě automatizovaného testování. Více informací o našem kurzu si přečti ZDE!

 

Registration
NECHÁM SI PORADIT